среда , 20 септември 2017
ali jaz

Ахмети го информирал Јазбец за седницата за избор на претседател на Собранието

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, на денешната средба го информирал амбасадорот на Словенија во земјава, Милан Јазбец, за разговорите на ДУИ со „главните парламентарни партии за иницирање на парламентарна координација“, за избор на претседател на Собранието.

На средбата, како што стои во соопштението од ДУИ, Ахмети и Јазбец разговарале за политичките случувања во Македонија и за начинот за излез од политичката и институционална криза.

– Ахмети го запозна словенечкиот амбасадор дека ДУИ има разговарано со главните парламентарни партии за иницирање парламентарна координација за да продолжи и да заврши конститутивната седница на Собранието. Новоизбраниот претседател на Собранието по завршувањето на таа седница треба да го информира претседателот на државата за новото парламентарно мнозинство и да побара доделување на мандатот за формирање влада – стои во соопштението на ДУИ за средбата.

На неа, Ахмети, исто така, повторил дека политичката и институционалната криза не треба да се претвори во етничка криза и ги повикал сите страни на воздржаност.

Слични написи

шамија

Омбудсман: На девојчињата во Охрид да им се дозволи со шамија да ја следат наставата

Народниот правобранител најостро ја осудува постапката на Министерството за образование, кое со испратениот допис  му …