петок , 22 септември 2017
stefce

Алушовски го презеде Пелистер: Да бидам успешен тренер колку што бев како играч

Она што ЕКИПА пред неколку дена го најави, денеска се реализираше – Стевче Алушовски се врати како тренер во Пелистер, тимот во кој легендата на мак-ракометот ја почна својата одлична кариера и со кој освои четири титули во македонското првенство. Алушовски доаѓа на клупата на „пелистерци“ на местото на Касим Каменица, кој си замина по слабите игри на стартот од плејофот.

Можам да кажам дека за мене е чест што повторно ќе бидам дел од Пелистер, клубот кој е еден од двата најголеми ракометни колективи во нашата држава. Јас сум дете на Пелистер, дел од најубавите години во мојата кариера ги минав во овој клуб и искрено посакувам да бидам подеднакво успешен како тренер колку што бев како играч со битолската екипа“ – истакнува Алушовски за медиумите.

Пред младиот стручњак е огромен предизвик, но тој ќе се обиде да ги оправда очекувањата веќе сезонава, со обидот да обезбеди излез во европските купови со „пелистерци“.

„Договорот е потпишан до крајот на оваа и за текот на следната сезона. Моментот е незгоден поради бројните порази во плејофот, но можам да најавам дека нема да се откажеме и ќе сториме се, доколку има шанси да стигнеме до тоа четврто место и да се пласираме во европските натпреварувања. Тоа е краткорочната цел, а онаа долгорочната е моја огромна желба – да го вратиме Пелистер на врвот на македонскиот ракомет“ – со оптимизам гледа кон иднината Стевче Алушовски.

Слични написи

elif-elmas-701x495

ФИФА: Фенербахче може да го регистрира Елмаз

ФИФА ја прифати апликацијата што Фенербахче ја поднесе за трансферот на македонскиот репрезентативец Елиф Елмаз, …