вторник , 26 септември 2017
merkel-zbuneta-540x320

Ангела Меркел ја губи поддршата во Германија

merkelSm-640x320
Германската канцеларка Ангела Меркел има најнизок рејтинг во последните четири години, покажуваат резултатите од денеска објавената анкета на „Дојчлантренд“ за телевизијата АРД.

Анкетата покажува дека популарноста на Меркел забележала пад од девет отсто и сега изнесува 54 проценти. Тоа е најлош рејтинг на Меркел од декември 2001 година, кога почна финансиската криза во еврозоната.

Најпопуларен германски политичар е министерот за надворешни работи Франк-Валтер Штајмајер со 65 отсто, а втор е министерот за финансии Волфганг Шојбле.

Слични написи

hakerski napadi

Хакерски упад во безбедносниот софтвер CCleaner зарази 2 милиони компјутери

Повеќе од 2 милиони луѓе кои го спуштиле безбедносниот софтвер CCleaner ги заразиле своите компјутери …