вторник , 26 септември 2017
ankaraprotesti1

Aнтивладини демонстрации во Анкара

ankaraprotesti1
Стотици луѓе денеска протестираа во Анкара поради двојниот самоубиствен напад во саботата, при што загинаа 97 луѓе, а стотици се повредени.

Денешниот протест се претворија во антивладини демонстрации обвинувајќи ги властите дека не презеле мерки за заштита на мировниот марш, како и дека Владата стои зад нападите. Демонстрантите извикуваа  „Државата е убиец кој ќе одговара“.

Сличен протест беше организиаран и во студентскиот град во Анкара.

Претходно,  турскиот премиер Ахмет Давутоглу изјави дека истрагата за двојниот бомбашки напад во Анкара е фокусирана на Исламска држава. Тој рече дека полицијата е близу до идентификација на еден од двајцата бомбаши-самоубијци, одговорни за нападот и оти се врши ДНК анализа на остатоците од напаѓачите.

Давутоглу оцени дека нападот претставува обид да се влијае на резултатот од парламентарните избори закажани за 1. ноември и оти ќе бидат преземени неопходните мерки доколку се покаже дека безбедносни пропусти го олесниле изведувањето на нападот

Слични написи

hakerski napadi

Хакерски упад во безбедносниот софтвер CCleaner зарази 2 милиони компјутери

Повеќе од 2 милиони луѓе кои го спуштиле безбедносниот софтвер CCleaner ги заразиле своите компјутери …