сабота , 24 јуни 2017

Виктор Азманоски

Еснафот се собра на ифтар на плоштадот “Скендербег”

cof

Вечерва на плоштадот “Скендербег” еснафот ги почести своите пријатели со ифтар по повод рамазанските пости. На ифтарот присуствуваа голем број на занаетчии, дуќанџии од старата скопска чаршија, теолози, професори, дел од бизнис заедницата, нивната екселенција, амбасадорите на Израел и Турција, дел од Владата и градоначалникот на општина Чаир, Изет Меџити. …

Прочитај Повеќе »

Владата донесе одлуки со кои помага на земјоделци, спречува злоупотреби на буџетски пари и ќе го заштити меѓународниот углед на Македонија

Сл-1

Владата на Република Македонија ја одржа 8-та седница, на којашто се донесени одлуки во интерес на оштетени земјоделци, за заштита на пари на граѓаните од злоупотреби поради индиции за незаконски одлучувања во време на претходната Влада, како и за обезбедување услови да се реализира УЕФА Супер купот летово во Скопје, …

Прочитај Повеќе »

Груевски го предупредил Ахмети дека ќе му врати

ahmeti gruevski

Декларацијата на политички партии на Албанците не е дел од историјата, изјави шефот на ДУИ, Али Ахмети. Според него, по празникот Бајрам коалициските партии ќе се состанат повторно и наскоро во Собранието ќе се најде новиот Закон за албански јазик. Во интервју за емисијата „Патот кон…“ Ахмети зборуваше за распоредувањето …

Прочитај Повеќе »

Собранието ги избра заменици-министрите во Владата

sobraniekamera

Собранието на Република Македонија во рамки на петата седница со 62 гласа „за“, „пет“ воздржани и без присуство на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ попладнево ги избра замениците министри во Владата на Република Македонија. За заменик-министер за одбрана е избран Беким Максути, за заменик-министер за внатрешни работи Агим Нухиу, за заменик министер …

Прочитај Повеќе »

Трамп ја продолжи важноста на црната листа за Македонија – 10 лица се закана за САД

tramp galsot

Американскиот претседател Доналд Трамп побара од Конгресот да ја продолжи важноста на т.н. „закана по националните интереси на САД“ од регионот на Западен Балкан, документ кој беше донесен во јуни 2001 година од Џорџ Буш. Со него се опфатени Босна и Херцеговина, Косово и Македонија и тој пропишува дека од …

Прочитај Повеќе »

Ципрас упати честитка до премиерот Заев по повод преземањето на должноста

PM-Alexis_Tsipras-640x320

Премиерот на Република Грција, Алексис Ципрас, денеска упати честитка до претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, по повод преземањето на премиерската должност. -По повод преземањето на Вашите должности како Премиер, ви изразувам честитки и најдобри желби за успех, истакнува премиерот на Грција, Алексис Ципрас. -Република Грција останува посветена …

Прочитај Повеќе »

Заедницата на балканските Египќани во Македонија дава значителен придонес во развојот на нашето современо општество

IMG_20170622_130446

Заедницата на балканските Египќани во Македонија дава значителен придонес во развојот на нашето современо општество 24 Јуни е денот кога се одбележува меѓународниот ден на Балканските Египќани, со што се потсетува на повеќе децениската борба за подобар и подостоинсвен живот на припадниците на оваа заедница. Египќаните на Балканот се дојдени …

Прочитај Повеќе »