вторник , 26 септември 2017
verner-fajman

Австрискиот канцелар предупредува на „тивкото распаѓање на ЕУ“

verner-fajmanАвстрискиот канцелар Вернер Фајман денеска предупреди на опасноста од тивко распаѓање на Европската унија.

-Сега е прашањето на заедничка Европа или на тивкиот распад на ЕУ. Првиот пат е тежок и веројатно спор, но вториот води само во хаос, рече Фајман за виенскиот дневен весник „Кронен цајтунг“ по повод вонреднит мини Самит на ЕУ за бегалската криза, што денеска се оддржува во Брисел.

Според него, обезбедувањето на надворешните граници на ЕУ е важно, но не може да има алтернативи, па секоја земја да крева ѕидови.

Слични написи

hakerski napadi

Хакерски упад во безбедносниот софтвер CCleaner зарази 2 милиони компјутери

Повеќе од 2 милиони луѓе кои го спуштиле безбедносниот софтвер CCleaner ги заразиле своите компјутери …