вторник , 24 октомври 2017
moklogo-540x320

Белгиски дизајнер го тужи МОК поради плагијат на лого за ОИ

moklogo-540x320Белгискиот дизајнер Оливие Деби ќе го тужи МОК поради наводен плагијат на логото на ОИ во Токио 2020 година.

Деби одлучил да го тужи МОК бидејќи смета дека логото на ОИ е плагијат од неговиот знак за театар во Лиеж креиран во 2011 година.

МОК минатата недела соопшти дека не верува дека јапонскиот дизајнер на логото за ОИ 2020, Јапонецот Кенџиро Сано направил нешто лошо. Сано претходно отфрли наводи на Деби за плагијат, нагласувајќи дека неговото лого е оригинал.

Слични написи

zagreb

Загреб: Извикувал „Зиг хајл“ и напаѓал луѓе со солзавец

Во центарот на Загреб се случи инцидент во кој полесно е повредено едно лице, јавуваат …