вторник , 24 октомври 2017
page_benzine-8-kurus-zam-geldi_446129858

Бензините поскапеа за половина, а дизелот за 1,5 денар по литар

Малопродажните цени нанафтените деривати  од полноќ поскапуваат во просек за 3,45, односно 2,36 отсто, одлучи Регулаторната комисија за енергетика.

Новата малопродажна цена на „еуросупер БС-95“ ќе изнесува 63,5 денари за литар, а 2еуросупер БС-98“ ќе се продава за 65 денари.

Малопродажната цена на 2еуродизел (Д-Е V)“ ќе биде 49,5, а  Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) ќе чини 38,5 денари за литар.

За 0,656 денари за килограм се зголемува и малопродажната цена на мазутот М-1 НС и ќе изнесува 24,537 денари за килограм.

Како причина за зголемувањето на малопродажните цени на нафтените деривати од РКЕ ги посочуваат за 5,14 отсто повисоката п</span>росечна цена на суровата нафта на светскиот пазар во изминатите 14 дена и за 0,759 отсто понискиот курс на доларот во однос на денарот.

Слични написи

2-ALIMS-13ti-simpozium-2017-1024x986

Бекировски учествуваше на симпозиум во организација на Агенцијата за лекови и медицински средства на Србија

Стручниот тим на Агенцијата за лекови и медицински средства (МАЛМЕД), учествуваше на 13-тиот симпозиум во организација …