вторник , 26 септември 2017
alkohol.jpg-500

Болести кои можете да ги излечите со алкохол

Истражувањата покажале дека луѓето кои пијат една чаша вино неделно покажале подобрување во процесот на размислување. Покрај виното, и некои други алкохолни пијалаци може да ви помогнат со некои болести. Погледнете за кои станува збор.

1. Џин: Настинка

Овој пијалок е безбоен и е направен со дестилација на жито и додавање на бобинки. Бобинките кои се наоѓаат во џинот се добри за кашлица и за белите дробови.

2. Вотка: Несоница

Вотката е можеби најпопуларниот алкохолен пијалак и содржи етанол, вода и рази вкусови. Истражувањата покажале дека вотката може да помогне со несоницата, но само кога се консумира умерено.

3. Виски: Слабеење

Токму така, слабеење. Вискито е пијалак со многу малку јаглехидрати. Умерната консумација ја зголемува енергијата и ја намалува желбата за шеќер. Вискито може да помогне во слабеењето доколку се консумира умерено и се комбинира со физичка активност.

4. Рум: Алцхајмерова болест

Алцхајмеровата болест е болест што ја уништува меморијата. Румот може да ја спречи нејзината појава и е добар за мозокот.

5. Текила: Остеопороза

Остеопорозата е нарушување каде што коските стануваат слаби и кршливи. Според медицинските истражувања, текилата може да ја спречи појавата на оваа болест.

6. Бренди: Го подобрува здравјето на респираторниот систем

Брендито е направено од ферментиран овошен сок и се користи во многу сирупи за кашлица. Може да го намали слузот во грлото и во респираторниот систем.

7. Црвено вино: Акни

Црвеното вино покрај тоа што го забавува стареењето на кожата, туку може да ја спречи и појавата на акни. Нанесете малку вино на лицето, оставете го да делува 20 минути и видете ја разликата.

8. Бело вино: Антиоксиданси

Истражување од 2010 година покажало дека белото вино го намалува ризикот од рак на дојката. Друго истражување покажало дека умерената консумација може да го подобри здравјето на белите дробови.

9. Розе вино: Најмал процент на алкохол

Поради нискиот процент на алкохол, розе виното е одлична замена за другите пијалаци кај луѓето кои имаат проблем со зависност.

10. Шампањ: Деменција

Ризикот од деменција речиси двојно е намален кај луѓето кои консумираат шампањ.

11. Пиво: Болести на срцето

Истражување покажало дека луѓето кои пијат пиво имаат 42% помал ризик од болести на срцето, за разлика од луѓето кои не пијат.

12. Ејл пиво: Дијабетес тип 2

Ова е пиво со сладок и овошен вкус. Една анализа покажала дека мажите кои го пиеле ова пиво во период од 4 години, имале помала шанса за појава на дијабетес тип 2.

Слични написи

race

Рацете говорат дали сте личност со топло срце или студена внатрешност! Проверете!

Психолозите спровеле истражување над 60 волонтери и за тоа време им давале лосиони кои ги …