сабота , 21 октомври 2017
epa04466732 A handout photograph dated June 2014 and provided by the British Ministry of Defense on 28 October 2014 shows one of the first United Kingdom F-35B Lightning II aircraft after taking off from Eglin Air Force Base, Florida, USA. British Defence Secretary Michael Fallon announced that the British Ministry of Defence (MOD) has reached an agreement in principle on an order for the first production batch of four Lightning II stealth combat aircraft ? which will operate from both the Royal Navy?s new aircraft carriers and RAF land bases, according to the MOD.  EPA/SDR LDR NIKKI LOFTHOUSE / BRITISH MINISTRY OF DEFENSE / HANDOUT MANDATORY CREDIT: CROWN COPYRIGHT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES
epa04466732 A handout photograph dated June 2014 and provided by the British Ministry of Defense on 28 October 2014 shows one of the first United Kingdom F-35B Lightning II aircraft after taking off from Eglin Air Force Base, Florida, USA. British Defence Secretary Michael Fallon announced that the British Ministry of Defence (MOD) has reached an agreement in principle on an order for the first production batch of four Lightning II stealth combat aircraft ? which will operate from both the Royal Navy?s new aircraft carriers and RAF land bases, according to the MOD. EPA/SDR LDR NIKKI LOFTHOUSE / BRITISH MINISTRY OF DEFENSE / HANDOUT MANDATORY CREDIT: CROWN COPYRIGHT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

Британскиот РАФ ќе ги продолжи бомбардирањата против џихадистите во Ирак до 2017 година

epa04466732 A handout photograph dated June 2014 and provided by the British Ministry of Defense on 28 October 2014 shows one of the first United Kingdom F-35B Lightning II aircraft after taking off from Eglin Air Force Base, Florida, USA. British Defence Secretary Michael Fallon announced that the British Ministry of Defence (MOD) has reached an agreement in principle on an order for the first production batch of four Lightning II stealth combat aircraft ? which will operate from both the Royal Navy?s new aircraft carriers and RAF land bases, according to the MOD.  EPA/SDR LDR NIKKI LOFTHOUSE / BRITISH MINISTRY OF DEFENSE / HANDOUT MANDATORY CREDIT: CROWN COPYRIGHT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES
epa04466732 A handout photograph dated June 2014 and provided by the British Ministry of Defense on 28 October 2014 shows one of the first United Kingdom F-35B Lightning II aircraft after taking off from Eglin Air Force Base, Florida, USA. British Defence Secretary Michael Fallon announced that the British Ministry of Defence (MOD) has reached an agreement in principle on an order for the first production batch of four Lightning II stealth combat aircraft ? which will operate from both the Royal Navy?s new aircraft carriers and RAF land bases, according to the MOD. EPA/SDR LDR NIKKI LOFTHOUSE / BRITISH MINISTRY OF DEFENSE / HANDOUT MANDATORY CREDIT: CROWN COPYRIGHT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

Авионите на британското кралско воено воздухопловство (РАФ) ќе ги продолжат борбените мисии и бомбардирањето на позициите на џихадистите од Исламска држава во Ирак „најмалку до март 2017 година“, изјави британскиот министер за одбрана Мајкл Фалон.

Воздушните напди против ИД ќе продолжат да ги извршуваат авионите „Торнадо“ иако тие требаше да бидат повлечени од составот на РАФ, во март оваа година и да бидат заменети со авионите „Тајфун“ но сега е одлучено да се продлжи нивната оперативност, за „барем уште две години“.

Според министерот Фалон, борбените напади против џихадистите „бележат успех“ па припадниците на ИД мораат да се повлекуваат од клучните градови во Ирак.

За авионите „Торнадо“ кои полетуваат од британската воена база на Кипар, министерот за одбрана вели дека се „исклучително успешни“ во воените операции, затоа што тие се „максимално прецизни“ при бомбардирањата, а се користат и во извидувачки и разузнавачки операции над ирачката територија.

Одлуката да се продолжи векот на авионите „Торнадо“ во РАФ, доаѓа по изјавата на премиерот Дејвид Камерон дека овој тип борбени авиони ќе останат во употреба до март 2016 година.

Воени експерти во Лондон тврдат дека „неочекуваната одлука“ за задржување на „Торнадата“ во воената авијација е резултат на недостигот на авиони во РАФ за вакви меѓународни мисии, предизвикано со драстичното штедење на буџетските давачки за армијата.

Фалон ги отфрли ваквите тврдење како „неточни“ и објасни дека британската авијација покрива 30 отсто од борбената мисија на меѓународната коалиција во Ирак.

Министерот за одбрана Мајкл Фалон кој престојуваше во Багдад, изјави дека Ирак има потреба од британска воена помош, низ воздушните операции против џихадистите на ИД, во обуката на ирачките сили и во воена опрема. Тој одново ја отфрли можноста Британците да учествуваат во некоја копнена операција.

 

Слични написи

zagreb

Загреб: Извикувал „Зиг хајл“ и напаѓал луѓе со солзавец

Во центарот на Загреб се случи инцидент во кој полесно е повредено едно лице, јавуваат …