недела , 22 октомври 2017
pkk_fighters

Бунтовниците од ПКК треба да си заминат, соопшти воено-политичкиот врв на Ирачки Курдистан

pkk_fightersБунтовниците од Курдската работничка партија (ПКК) треба да си заминат од територијата на северен Ирак за да не се дозволи воздушните напади на турската авијација врз нивните позиции да предизвикаат жртви меѓу цивилното население, се посочува во денешното соопштение на претседателството на автономниот регион на Ирачки Курдистан, цитирано од француските медиуми.

ПКК треба да го одалечи своето бојно поле од регионот на Ирачки Курдистан за цивилите да не станат жртви на оваа војна, се наведува во соопштението на бирото на претседателот на Ирачки Курдистан, Масуд Барзани.

Слични написи

zagreb

Загреб: Извикувал „Зиг хајл“ и напаѓал луѓе со солзавец

Во центарот на Загреб се случи инцидент во кој полесно е повредено едно лице, јавуваат …