среда , 23 август 2017

Економија

Просечната плата достигна 22.808 денари – кој е под, а кој над оваа сума?

denari-paricnik-548x320

Просечната плата во Македонија достигна 22.808 денари, но анализите покажуваат дека ја билдаат мал број работници – 70% се под, а само околу 30% над оваа сума. ДЗС: раст на платата за 2.8% за една година Просечната плата пораснала за 2.8% за една година. Во јуни достигнала 22.808 денари. Според најновите …

Прочитај Повеќе »

НБРМ: Раст на потрошувачките и станбените кредити, пад кај автомобилските

nbrm

Кредитирањето во јули годинава бележи раст од 0,3 проценти, кое се должи на зголеменото кредитирање на домаќинствата. Кај корпоративното кредитирање е забележано намалување. Податоците на Народната банка на Република Македонија покажуваат дека кредитите на домаќинствата имаат месечен раст од 0,8 отсто, а 9,8 отсто на годишно ниво, при што најголем …

Прочитај Повеќе »

Јовановиќ: Со ребалансот пративме порака, ќе кратиме на „чоколадо“ а ќе трошиме за „леб“

branimir

„Министерот за задолжување“, Драган Тевдовски за 70 дена успеа да стопи цели 126 милиони евра пари на граѓаните од девизните резерви, се вели во утринското соопштение на ВМРО-ДПМНЕ. До сега, откако ВМРО-ДПМНЕ се опозиција, најголем дел од утинските партиски соопштенија се однесуваат на обвинувања за задолжувањето на оваа влада. Иако …

Прочитај Повеќе »

Прометот во индустријата бележи раст

industrija-rabotnicic-d

Прометот во индустријата во јуни годинава во однос на истиот месец лани е зголемен за 9,3 отсто, соопшти Државниот завод за статистика. Во однос на мај годинава прометотво јуни  во индустријата бележи намалување за 2,7 отсто, а во првите шест месеци од годинава споредено со истиот период лани е зголемен …

Прочитај Повеќе »

ЗАЕВ СТАНА ПРЕМИЕР – И БЕРЗАТА СЕ ШЕКНА

zaev soopstenie

73 дена вкупно, или 53 работни дена откако Зоран Заев беше избран за премиер и берзата се шекна. Од 31 мај до 11 август главниот берзански индекс на Македонската берза за хартии од вредност МБИ10 порасна за 15.35% или по 0,3% дневно во просек. Ваков раст олку брзо немало уште …

Прочитај Повеќе »

Објавен Јавниот повик за електронски барања за поддршка за нови насади

novi-nasadi-visnje-maraske

Објавен е Јавен повик за поднесување електронски барања за финансиска поддршка за инвестиции за модернизација на земјоделски стопанства од Програмата за финансиска поддршка на руралниот развој за 2017 година, соопшти денеска Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој. Повикот се однесува на подигнување нови повеќегодишни лозови и овошни …

Прочитај Повеќе »

Волстрит: Дау Џонс деветти ден по ред со рекордна вредност

wolt street

На Волстрит вчера Дау Џонс достигна рекордна вредност деветти ден по ред, а зајакнаа и останатите индекси благодарение на растот на цените на акциите во технолошкиот и потрошувачкиот сектор. Дау Џонс зајакна 0,12 бодови, на 22,118 бодови, додека S&P500 се зголеми за 0,16 отсто на 2.480 бодови, а Насдак индексот …

Прочитај Повеќе »