среда , 23 август 2017

Економија

Цената на горивата се намалува за половина до еден денар

page_benzine-8-kurus-zam-geldi_446129858

Малопродажните цени на бензините, дизелот и екстра лесното масло за домаќинствата од ноќеска на полноќ се намалуваат од половина до еден денар, одлучи Регулаторната комисија за енергетика. Според Одлуката, новата цена на Еуросупер БС-95 ќе изнесува 66 денари за литар, на Еуродизелот ќе изнесува 52,5 денари и на Екстра лесното …

Прочитај Повеќе »

АНАЛИЗА: 30% од семејствата имаат проблем со нормална живеачка!

siromastijaKanta-540x320

Дури 30% од домаќинствата, или секое трето семејство, со вкупните месечни приходи многу тешко ги задоволува потребите. Од друга страна само 3,6% од домаќинствата изјавиле дека многу лесно со приходи го преживуваат месецот. Новото истражување “Анкета за приходи и услови на живеење“ што го објави Заводот за статистика покажува дека …

Прочитај Повеќе »

Трамп: Наскоро нови преговори за Северноамериканскиот договор за слободна трговија

tramp-don

Американскиот претседател Доналд Трамп најави дека наскоро ќе разговара со лидерите на Канада и Мексико за Северноамериканскиот договор за слободна трговија (НАФТА). – Ќе почнеме преговори во врска со НАФТА, за миграцијата и безбедноста на границите, истакна Трамп. Тој ова го изјави обраќајќи им се на службениците на администрацијата во …

Прочитај Повеќе »

Мал пад на „Вол стрит“ по говорот на Трамп

wolt street

Акциите на “Вол стрит“ паднаа по говорот на Доналд Трамп, иако и натаму се во позитива. Берзанските индекси во Њујорк денеска стартуваа со раст од околу 0,5 насто, но по говорот на Трамп паднаа на 0,1 до 0,2 насто. Економскиот аналитичар Арт Хоган рече дека Трамп во говорот одлучил сосема …

Прочитај Повеќе »

Aкцијата на Гранит беше во интересот на вложувачите

akcii

Крајот на трговската седмица на Македонската берза за хартии од вредност донесе промет од 19,2 милиони денари реализирани преку 82 трансакција, шри што внимането беше насочено кон хартиите на градажната компнија Гранит. Интересот на инвеститорите во петокот беше насочен на акцијата на Гранит. со којашто беа истргувани 9.978 акции по …

Прочитај Повеќе »

ЕУ ќе обезбеди 92 милиони евра за гасовод меѓу Романија и Молдавија

gasovod

Европсата Унија, Европската банка за обнова и развој и Европската банка за инвестиции предлагаат финансиски пакет во износ од 92 милиони евра за изградба на гасовод којшто ќе ги поврзува Романија и Молдавија, пренесува Аџерпрес. Двете банки ќе одобрат по 41 милион евра, а ЕУ – 10 милиони евра. Средствата …

Прочитај Повеќе »

Цените на нафтата близу до највисокото ниво во последниве 17 месеци

naftad-540x320

Цените на нафтата на светските берзи минатата недела забележаа раст, достигнувајќи вредност билзу највисоките нивоа во последниве 17 месеци, што ги натера аналитичарите да ги променат своите прогнози за движењето на цените на енергенсот во текот на следната година. Северноморскиот „брент“ минатата недела поскапе за 1,6 отсто, достигнувајќи цена од …

Прочитај Повеќе »