сабота , 24 јуни 2017

Економија

Кока Кола привремено го прекина производството во Венецуела поради недостиг на шеќер

Bottles of Coca-Cola, which will be delivered to stores, are seen in a warehouse at the Swire Coca-Cola facility in Draper

Американската компанија Кола Кола привремено го стопира производството на своите газирани пијалаци во Венецуела поради недостиг на шеќер. – Нашите доставувачи на шеќер во Венецуела не информираа дека привремено ќе ги прекинат доставките поради недостиг на суровината, изјави портпаролот на компанијата Кери Треслер. Компанијата ќе продолжи само со производство на …

Прочитај Повеќе »

Четврти Саем за транспорт – товарни возила

saem na tovarni

Скопски саем од задутре до 28 овој месец ќе биде домаќин на четвртото издание на Саемот за транспорт – товарни возила. На надворешен изложбен простор на Скопски саем, на изложбена површина од 2.500 метри квадратни ќе се претстават импортери на товарни и комерцијални возила, компании кои вршат услужни дејности и …

Прочитај Повеќе »

Централната банка на Албанија најавува понатамошно намалување на основната каматна стапка

timthumb

Гувернерот на Централна банка на Албанија Гент Сејко, нaјави натамошно намалување на основната каматна стапка. Според него има место за натамошно намалување на основната каматна стапка,која моментно е на нејзино најниско ниво. – Постои простор и сигурност, доколку е тоа потребно, ние повторно ќе ја намалиме основната каматна стапка, изјавил …

Прочитај Повеќе »

Комерцијална банка ги зголеми каматите на кредитите и на денарските штедни влогови

komercijalna-banka1

Комерцијална банка ги зголеми каматите на дел од денарските кредити за население за максимум 0,5 проценти годишно, пишува агенцијата МЕТА. – Согласно Договорот за кредит, Банката ќе испрати писмено известување на домашна адреса на корисниците на кредит, кое содржи податоци за извршената промена, висината на каматната стапка и податоци за висината на …

Прочитај Повеќе »

Владата бараше 5,1 милион, доби 10 милиони евра

zadolzuvanje-1

Наместо 5,1 милиони евра колку што бараше со проспектите, Министерството за финансии денеска ја задолжи и државата за речиси двојно повеќе, јавува ТВ Телма. На аукцијата на хартии од вредност на која се продаваа три месечни записи со и без девизна клаузула и записи кои доспеваат за 12 месеци, од …

Прочитај Повеќе »

Од албанскиот нафтениот тајкун Резарт Тачи конфискувани 1,3 милиони долари

rezartTachi-540x320

По наредба од Суд во Тирана, албанската полиција блокираше банкарски сметки на сопственикот на албанската нафтена индустрија „Оил Тачи“, Резарт Тачи. Како што јави дописникот на МИА, наредбата е спроведена од специјални полициски структури против финаниски криминал во соработка со секторот против перење пари во Управата на Тирана. Врз основа …

Прочитај Повеќе »

Во рударскиот сектор не се издаваат концесии за истражување и за експлоатација

MAR

Запирање на добивањето концесии како за истражување така и за експлоатација на минерални суровини е состојба со која се соочува рударскиот сектор, а е последица на моменталната политичка состојба во земјата, оценуваат од Македонската асоцијација на рударството (МАР) при Стопанската комора. Според претседателот на МАР, Николајчо Николов, индустриското производство кај рударството и вадење …

Прочитај Повеќе »