сабота , 24 јуни 2017

Економија

Живеењето на кредит станува се поголем проблем во САД

dolarVrisok-540x320

Со години стекната навика на живеење на кредити може конечно да им зададе главоболка на американските потрошувачи, оценува агенцијата „Блумберг”. Американците соочени со недоволно зголемување на приходите, поголем дел од своите трошоци покриваат со задолжувања, наведува агенцијата, додавајќи дека „се забележуваат рани знаци дека товарот на зголемените долгови станува неодржливо …

Прочитај Повеќе »

Хрватите преферираат да добиваат бруто плата

timthumb (3)

Анкетата што ја спроведе хрватскиот портал „Мој посао“, покажа дека дури три четвртини од вработените во Хрватска сакаат да примаат бруто плата. Дури 74 отсто од анкетираните би сакале да примаат бруто плата од која самите ќе си ги плаќаат придонесите, а основната причина за тоа е загриженоста за пензиите, …

Прочитај Повеќе »

Вицепремиерот Анѓушев: Реформите во енергетиката се потребни и силно ќе работиме на нивна реализација

Koco Angjusev 3.jpg

Заменик претседателот на Владата на Република Македонија, д-р Кочо Анѓушев, учествуваше на неформалниот состанок на министри за енергетика, индустрија и трговија кој се одржа во градчето Дурштајн во Република Австрија. Неформалниот состанок на министри за енергетика, индустрија и трговија се одржа на иницијатива на Еврокомесарот за добрососедска политика и преговори …

Прочитај Повеќе »

Закони по нарачка на “Адвокатот на Фамилијата” – И Стопанската Комора на Македонија повторно со аргументирани критики за новиот закон за Нотаријатот и новиот закон за Извршување

стопанска комора

Продолжуваат критиките за новиот закон за Нотаријатот и новиот закон за Извршување донесени со силна подршка на Адвокатската комора на Македонија каде “случајно” претседател е Никола Додевски. Стопанската Комора на Македонија на 05.06.2017 одржа прес конференција на која посочи дека генералната оценка на компаниите е дека решенијата кои се воведени …

Прочитај Повеќе »

ЕУ – Западен Балкан инвестициски форум во Белград

eu balkan

Форум за унапредување на инвестициската клима меѓу ЕУ и Западен Балкан се одржува денеска во Белград во организација на Генералниот директорат за проширување на ЕК. Форумот, како што е најавено, ќе го отворат европскиот комесар Јоханес Хан, министерот за економија на Албанија Милва Економи и претседателот на Сојузот на стопански …

Прочитај Повеќе »

Премиерот Заев кон граѓаните и енергетската заедница: Владата силно ќе се насочи кон поевтина струја и развој на домашните енергетски капацитети!

Сл.2

Интегрално, обраќањето на премиерот Заев на Меѓународна конференција за енергетика која што се одржа во Скопје. Почитувани присутни, претседателке на Инженерската институција на Македонија којашто е организатор на оваа Конференција, претставници на амбасадата на САД, госпоѓо заменик амбасадор, претставници на енргетските компании во Македонија, на академската јавност, на невладиниот сектор, почитувани …

Прочитај Повеќе »

Светска банка: Македонската економија годинава со раст од 2,8 отсто

timthumb (1)

Македонската економија според најновата прогноза на Светската банка годинава ќе има раст од 2,8 проценти, следната 3,3 и во 2019 година 3,8 проценти. Во најновиот извештај Светската банка за годинава предвидува највисок економски раст во регионот на Косово со 3,9 проценти. Албанија се прогнозира дека ќе има економски раст од …

Прочитај Повеќе »