сабота , 21 октомври 2017

Економија

Грција и кредиторите пред постигнување договор

greek economy

Иако разговорите за финансиската помош меѓу Грција и нејзините кредитори продолжуваат вечерва и голем број прашања се уште треба да се решат, функционерите почнале да го подготвуваат конечниот договор кој треба да се постигне, јави дописникот на МИА од Атина. Извори од тимот на кредиторите, како и од грчката страна, …

Прочитај Повеќе »

Голдман Сакс“ прогнозира Грегзит на 20 јули

132768043

Една од најстарите инвестициски банки „Голдман Сакс“ прогнозира дека Грција повторно ќе се врати на сценаријата за излез од еврозоната и тоа ќе се случи на 20 јули, кога земјата треба да и го врати долгот од 2,2 милијарди евра на Европската централна банка, објави грчкиот весник „Имерисија“. – Најверојатно …

Прочитај Повеќе »

Наумов: Само гувернерот Богов нема слушнато за Панама

naumov za kapital

Во ситуација кога целиот свет е дигнат на нозе по објавата на таканаречените ПАНАМА ПЕЈПЕРС, кога премиерот на Исланд  заради протечените информации веќе си поднесе оставка, најодговорниот во државата за контрола на одлив и прилив на средства од странство, Гувернерот на НБРМ, излегува на интервју во својство на портпарол на …

Прочитај Повеќе »

Топ десет „даночни раеви“ во светот

panamapapers

Откривањето на над 11 милиони документи на панамската компанија „Мосак Фонсека“ ја актуелизира приказната за „даночните раеви“ низ светот во кои моќните и богатите ги кријат своите пари. Откривањето на тајните документи на компанијата од Панама покажува како оваа адвокатска фирма цели 40 години им помагала на клиентите да перат пари …

Прочитај Повеќе »

Наумов: Во Буџетот за 2016 година не биле предвидени средства за зголемување на плати на вработените во МВР

kire_naumov0303

Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Чавков повикувајќи се на договор помеѓу Министерството за внатрешни работи и Македонскиот полициски синдикат од март месец 2015 година, се обиде да ги изманипулира вработените во МВР и јавноста за наводна одлука на Владата на РМ од 29.03.2016 година за зголемување на платите …

Прочитај Повеќе »

Скопскиот аеродром меѓу 10-те најдобри во Источна Европа

aerodrom

Скопскиот аеродром „Александар Велики“, со кој оперира ТАВ Македонија, е рангиран меѓу десетте најдобри во Источна Европа за 2016 година. Ова признание, скопскиот аеродром го добива втора година по ред од страна на британската организација „Скајтракс“. Наградите беа доделени на саемот за аеродромски услуги ,,Passenger Terminal Expo“, кој неодамна се одржа …

Прочитај Повеќе »

АНАЛИЗА: „Свиркачите“ на ЕУ шепнале за злоупотреби – дали ИПА оди под истрага?

denari

Посредникот Питер Ванхауте го потврди она на што подолго време аламираше граѓанскиот сектор и опозицијата, а тоа се проблемите при искористувањето на средствата од ИПА фонодвите, недоволниот капацитет за нивно искористување и но и се обелоденија афери кои упатуваат на злупупотреби, коменираат  познавачите на европската регулатива за „Порталб“, кој веќе …

Прочитај Повеќе »