среда , 23 август 2017

Економија

ПСЖ подготвен да издвои 193 милиони евра за Нејмар

psg-nejmar-540x280

По најавата дека Златан Ибрахимовиќ летово ќе го напушти францускиот шампион Париз Сен Жермен се погласни се најавите за тоа кој ќе го замени шведскиот голгетер во редовите на „Светците’’. Последната информација која ја пласира весник „Л’Екип“, вели дека најблиско до трансфер во Париз е Бразилецот, Нејмар. Според весникот, Вагнер …

Прочитај Повеќе »

Берлин: Нема кратење на грчкиот долг

martinjeger-540x320

Германското Министерство за финансии целосно ја отфрла можноста на Грција да и биде отпишан долгот кон меѓународните кредитори, јави дописникот на МИА од Берлин. – Кратење на грчкиот долг воопшто не е прашање за разговор, изјави денеска во Берлин портпаролот на германското Министерство за финансии, Мартин Јегер. Реакцијата на германското …

Прочитај Повеќе »

Бензините поскапуваат, дизелот поевтинува

benzinska pupma

Бензините од ноќеска на полноќ поскапуваат за половина денар, а дизелот и екстра лесното масло за домаќинство поевтинуваат за еден денар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Новата цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе биде 61 ден/лит, а ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе се продава по цена од 63 ден/лит. Според одлуката на Регулаторната комисија, …

Прочитај Повеќе »

(ВИДЕО) Хајредини: Се задолжуваме зашто буџетот е во колапс

f754c417-6111-47dd-bd7b-114805594a74_tv_w443_h249

Министерот за финансии Зоран Ставрески најдобро знае дека буџетот е во колапс. Владата се задолжува зашто не може да ги подмири редовните буџетски расходи, вели поранешниот министер за финансии Џевдет Хајредини во неделното интервју на Радио Слободна Европа. Владата пред некој ден се задолжи кај домашните кредитори за околу 25 …

Прочитај Повеќе »

(ВИДЕО) Трибина на СДСМ: Развој на домашните претпријатија, еден од чекорите рестарт на ТЕЦ Неготино!

12439116_609729529174660_1778857256649179024_n-685x320

На трибината во Неготино, посветена на мерките од Програмата на СДСМ, со голема поддршка од граѓаните беа пречекани претставниците на СДСМ. Претседателот на Комисијата за финансии на СДСМ и дополнителен заменик министер за финансии, Кире Наумов, придружуван од претседателите на комисиите за енергетика и локална самоуправа, Митко Андреевски и Дејан …

Прочитај Повеќе »

Кире Наумов: Ќе обезбедиме 65.000 работни места, ама реални

K.Naumov(1)

  Денеска со граѓаните на Неготино, Демир Капија и околните места во директен контакт ќе разговараме за програмата и мерките на Социјал – Демократскиот Сојуз. Најголем дел од програмата и мерките се посветени на економијата, рече Кире Наумов, претседател на Комисијата за финансии. „Целта ни е преку овие мерки да …

Прочитај Повеќе »

Просечната нето-плата во јануари 22.254 денари

denari-paricnik-548x320

Просечна месечна исплатена нето-плата по вработен во Македонија во јануари годинава изнесува 22.254 денари и е повисока за 2 отсто во споредба со истиот месец лани, додека просечната исплатена бруто плата е 32.642 денари, односно повисока за 1,8 отсто. Во јануари годинава 1 отсто од вработените во Република Македонија не …

Прочитај Повеќе »