сабота , 24 јуни 2017

Економија

Рурална коалиција: Наместо пари, дел од субвенциите да бидат во конкретна поддршка

zemjodelci

Дел од субвенциите, наместо како парични средства, да се даваат во вид на конкретна поддршка: нови сорти, семиња, механизација, репроматеријали,… Така стопроцентно ќе се искористат, за производство, а ќе се спречат и евентуални манипулации при распределбата. Ова го предлагаат земјоделци кои беа опфатени со последното истражување на Рурална коалиција – …

Прочитај Повеќе »

Цакалотос ги обвини кредиторите за двојни стандарди

tsakalotos

Грчкиот министер за финансии Евклидис Цакалотос ја обвини денеска Германија и другите кредитори за двојни стандарди поради спорот со Меѓународнот монетерен фонд (ММФ), поради што може да доцни следната транша од спасувачката програма за Атина, пишува денеска весникот „Катимерини“. На прес-конференцијата во Франкфурт, Цакалотос истакна дека кредиторите го поддржуваат ММФ …

Прочитај Повеќе »

Швајцарија ќе додели 69 милиони евра грантови за Македонија

euro

Шеесет и девет милиони евра ќе добие Македонија во наредните четири години од Швајцарија преку грантови за процесот на реформи и исполнување на европските стандарди, градење социјално инклузивна демократија и пазарна економија и ефикасно управување со природните ресурси. Со новата швајцарска стратегија за соработка за периодот 2017-2020 година, што ја …

Прочитај Повеќе »

Загреб преговара со руски и хрватски банки за спас на „Агрокор“

agrokor

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ изјави дека неговата Влада води преговори со локални и руски банки за изнапѓање решение за финансиските потешкотии со кои се соочува хрватскиот прехранбен концерн „Агрокор“, додавајќи дека очекува финансирањето да продолжи во многу поповолни услови, отколку досега. Како што јави Хина, на прашањето за очекувањата од …

Прочитај Повеќе »

Бугарија годинава очекува 11,6 милиони странски туристи

Bulgarian-tourism-brand-header

Бугарија годинава очекува повеќе од 11,6 милиони туристи од странство, што е за 11 отсто повеќе во однос на 2016 година, изјави директорот на бугарскиот Институт за проценки на туризмот, Румен Драганов. Како што јави БТА, првите туристи од Германија, Велика Британија и Романија веќе пристигнаа на црноморските одморалишта Сончев …

Прочитај Повеќе »

АНАЛИЗА: Економија – прво полувреме за ВМРО-ДПМНЕ, второ за СДСМ!

ekonomski rast

Понизок кредитен раст и забавување на штедењето, пад на индустриското производство, забавни инвестиции. Завршува првото економско полугодие, неизвесноста од политичката криза ги стопи очекувањата за економски раст. Гувернерот Димитар Богов објави намалување на растот од 3,5% на 2,5%, пишува Portalb.mk во новата неделна анализа. “Направена е надолна корекција на проекцијата …

Прочитај Повеќе »

Повелба за солидарност: Синдикатите се против вицепремиер од бизнис заедницата

ssnm-maj-1200x545_c

Тринаесет синдикати, синдикални здруженија и социјални движења му упатија отворено писмо до мандатарот Зоран Заев во кое тие истакнуваат дека се против на вицепремиерското место да биде личност  од бизнис заедницата. -Сите влади кои ги имала независна Македонија биле на страната на бизнисот. Но, ваквата про-бизнис ориентација беше особено изразена …

Прочитај Повеќе »