среда , 23 август 2017

Економија

Хрватите преферираат да добиваат бруто плата

timthumb (3)

Анкетата што ја спроведе хрватскиот портал „Мој посао“, покажа дека дури три четвртини од вработените во Хрватска сакаат да примаат бруто плата. Дури 74 отсто од анкетираните би сакале да примаат бруто плата од која самите ќе си ги плаќаат придонесите, а основната причина за тоа е загриженоста за пензиите, …

Прочитај Повеќе »

Вицепремиерот Анѓушев: Реформите во енергетиката се потребни и силно ќе работиме на нивна реализација

Koco Angjusev 3.jpg

Заменик претседателот на Владата на Република Македонија, д-р Кочо Анѓушев, учествуваше на неформалниот состанок на министри за енергетика, индустрија и трговија кој се одржа во градчето Дурштајн во Република Австрија. Неформалниот состанок на министри за енергетика, индустрија и трговија се одржа на иницијатива на Еврокомесарот за добрососедска политика и преговори …

Прочитај Повеќе »

Закони по нарачка на “Адвокатот на Фамилијата” – И Стопанската Комора на Македонија повторно со аргументирани критики за новиот закон за Нотаријатот и новиот закон за Извршување

стопанска комора

Продолжуваат критиките за новиот закон за Нотаријатот и новиот закон за Извршување донесени со силна подршка на Адвокатската комора на Македонија каде “случајно” претседател е Никола Додевски. Стопанската Комора на Македонија на 05.06.2017 одржа прес конференција на која посочи дека генералната оценка на компаниите е дека решенијата кои се воведени …

Прочитај Повеќе »

ЕУ – Западен Балкан инвестициски форум во Белград

eu balkan

Форум за унапредување на инвестициската клима меѓу ЕУ и Западен Балкан се одржува денеска во Белград во организација на Генералниот директорат за проширување на ЕК. Форумот, како што е најавено, ќе го отворат европскиот комесар Јоханес Хан, министерот за економија на Албанија Милва Економи и претседателот на Сојузот на стопански …

Прочитај Повеќе »

Премиерот Заев кон граѓаните и енергетската заедница: Владата силно ќе се насочи кон поевтина струја и развој на домашните енергетски капацитети!

Сл.2

Интегрално, обраќањето на премиерот Заев на Меѓународна конференција за енергетика која што се одржа во Скопје. Почитувани присутни, претседателке на Инженерската институција на Македонија којашто е организатор на оваа Конференција, претставници на амбасадата на САД, госпоѓо заменик амбасадор, претставници на енргетските компании во Македонија, на академската јавност, на невладиниот сектор, почитувани …

Прочитај Повеќе »

Светска банка: Македонската економија годинава со раст од 2,8 отсто

timthumb (1)

Македонската економија според најновата прогноза на Светската банка годинава ќе има раст од 2,8 проценти, следната 3,3 и во 2019 година 3,8 проценти. Во најновиот извештај Светската банка за годинава предвидува највисок економски раст во регионот на Косово со 3,9 проценти. Албанија се прогнозира дека ќе има економски раст од …

Прочитај Повеќе »

Рурална коалиција: Наместо пари, дел од субвенциите да бидат во конкретна поддршка

zemjodelci

Дел од субвенциите, наместо како парични средства, да се даваат во вид на конкретна поддршка: нови сорти, семиња, механизација, репроматеријали,… Така стопроцентно ќе се искористат, за производство, а ќе се спречат и евентуални манипулации при распределбата. Ова го предлагаат земјоделци кои беа опфатени со последното истражување на Рурална коалиција – …

Прочитај Повеќе »