среда , 23 август 2017

Економија

„Солидарност“: Владата најави отпишување на долговите за 100.000 лица, ама им отпиша на 4.700

solidarnost

„Владата на Република Македонија преку серија мерки драстично ја зголеми сиромаштијата и овозможи да дојде до голем пораст на класните разлики. Поради ваквите мерки, голем број социјално загрозени граѓани не можат да примаат социјална помош, а голем број невработени лица го изгубија правото на „сини картони“, па дури и правото да бидат евидентирани како …

Прочитај Повеќе »

Премиерот повторно лаже !

gruevskiii_3

Премиерот Никола Груевски во емисијата Јади Бурек изјави дека „Јавниот долг е 39% од БДП.“ Доколку ја отвориме веб станата на министеството за фиинансии во делот за јавниот долг на државата од табелата можеме да забележеме дека премиерот ЛАЖЕ ! Имено на таа табела јасно се гледа дека јавниот долг изнесува 45,5 % …

Прочитај Повеќе »

Ставрески: Расте интересот за „Купи куќа, купи стан“, голема посетеност на канцеларијата

Канцеларијата за проектот „Купи куќа, купи стан“ отворена во Министерството за финансии, ги исполни очекувањата. Како што соопшти денеска вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески, во канцеларијата дневно доаѓаат преку 30 лица, се информираат каде има станови по цена помалку од 900 евра за метар квадратен, преку кои фирми …

Прочитај Повеќе »

Пет нови дестинации во Европа за 20 до 30 евра

wizair

По цена од 1.799 денари (30 евра) од 30 јуни годинава нискобуџетната авиокомпанија „Визер“ ќе лета од Скопје до Барселона секој вторник и сабота. По таа цена македонските граѓани од 29 јуни ќе може да патуваат и од Скопје за Осло. Покрај тие две дестинации, согласно договорот на македонската Влада …

Прочитај Повеќе »

Швајцарскиот франк го потресе Балканот, Македонците ги празнат менувачниците

swiss-francs

Македонските граѓани навалија на менувачниците веднаш по информацијата дека вредноста на швајцарскиот франк во однос на еврото драстично скокна. Во некои менувачници велат дека се купуваат франци за денари за да се спечали на промената на вредноста, во други пак, дека се заменуваат за евра, а во трети дека граѓаните …

Прочитај Повеќе »

За две недели 70 жалби за неисплатен К15

pari

Две недели откако помина рокот за приватните компании да им исплатат регрес за годишен одмор, 70 лица пријавиле во Државниот инспекторат за труд (ДИТ) дека парите не им биле исплатени. Од овие 70 пријави, само осум биле анонимни, а останатите јавни. Од Инспекторатот велат дека очекуваат да стигнат и други …

Прочитај Повеќе »

УЈП ги повика земјоделците да се пријават за паушално оданочување

UJP zgrada

Граѓаните кои се занимаваат со земјоделство како основна или дополнителна дејност и кои оствариле приход до 1.300.000 денари во 2014 година, до 31 јануари можат да се регистрираат и пријават во УЈП за паушално оданочување со персонален данок. Како што информира Управата за јавни приходи, неопходно е да се поднесат – Пријава …

Прочитај Повеќе »