сабота , 21 октомври 2017

Интересно

Рацете говорат дали сте личност со топло срце или студена внатрешност! Проверете!

race

Психолозите спровеле истражување над 60 волонтери и за тоа време им давале лосиони кои ги греат и ладат рацете. Притоа, требало да завршат одредени задачи во пар. Задачите биле прилично тешки, па испитаниците имале право да одлучат дали ќе се потрудат да остварат комуникација со одредената личност или ќе се …

Прочитај Повеќе »

Анџелина Џоли го откри значењето на нејзините тетоважи

goli

Славната актерка Анџелина Џоли своевремено а за многумина и денес важи за една од најубавите жени во светот. Покрај тоа таа е реален доказ дека тетоважите изгледаат привлечно на женското тело. Иако се облекува формално за сите настани од политичко или општествено значење од кои таа е дел, убавата актерка …

Прочитај Повеќе »

Зошто интернетот на телефонот се троши брзо?

telefon rakavici

Инсталираните апликации на мобилните телефони и ажурирањето кои тие го прават, постојано го трошат мобилниот интернет и кога не ги користиме. Секојдневните новитети на апликациите како Facebook, Instagram, Snapchat имаат потреба од зголемен волумен на интернет. Видеата на You Tube се во HD резолуција, видеата кои се поставени на Facebook …

Прочитај Повеќе »

Научниците: Дијабетесот може да се излекува, и тоа на следниот начин

dijabetes

Научниците од Универзитетот во Њукастл во Велика Британија откриле дека губитокот на помалку од еден грам маснотии во панкреасот може да поттикне повторно производство на инсулин, со што се сузбива дијабетесот тип 2, пишува „Дејли мејл“. Научниците наведуваат да консумирањето 600 калории дневно во текот на осум недели може да спаси животи …

Прочитај Повеќе »

Air Selfie: Пристигна новата ера на селфи фотографиите

kV2Pu-cover8

Air Selfie функционира како дрон со џебна големина, а неговото користење е многу едноставно. Летањето се управува со џојстик преку мобилна апликација, а сите фотографии се складираат директно во фотогалеријата на мобилниот телефон. Има и камера за снимање од 5 мегапиксели, но има една маана – батеријата му трае кратко, …

Прочитај Повеќе »

(ВИДЕО) Самсунг подготвува револуција: Вака ќе изгледа следниот смартфон?

samsung

Телефоните со екрани кои се виткаат со години постојат само во теоријата, но изгледа дека работите наскоро ќе се променат. Иако целото внимание минатата недела беше насочено на Епл кој претстави три нови модели во Самсунг веќе планираат следен чекор. Само неколку часа пред Епл да ги претстави моделите, Самсунг …

Прочитај Повеќе »

Трикови кои ќе ви го направат животот полесен

lesno

Секојдневно се обидуваме да бидеме подобри, посилни и попаметни, но убедени сме дека тоа се постигнува само преку потешкиот начин и пат. За среќа, постојат лесни начини и трикчиња кои ќе ви го направат животот полесен, подобар и посигурен истовремено. Збир од секојдневни ситуации кои можете да си ги олесните …

Прочитај Повеќе »