сабота , 24 јуни 2017

Интересно

Болести кои можете да ги излечите со алкохол

alkohol.jpg-500

Истражувањата покажале дека луѓето кои пијат една чаша вино неделно покажале подобрување во процесот на размислување. Покрај виното, и некои други алкохолни пијалаци може да ви помогнат со некои болести. Погледнете за кои станува збор. 1. Џин: Настинка Овој пијалок е безбоен и е направен со дестилација на жито и …

Прочитај Повеќе »

Зошто утринското кафе не треба да го пиете пред 10 часот?

utrinsko kafe

Скоро секој ден науката со своите истражувања ги побива нашите длабоко вкоренети навики. Па, така според голем дел од спроведените анализи утрото е всушност најлошиот период од денот за пиење кафе. Причината поради која не е препорачливо да го пиете вашето утринско кафе се високите нивоа на кортизол во телото. …

Прочитај Повеќе »

Човечкиот мозок е во состојба да открие болни лица

mozok pre

Човечкиот мозок има многу поголема способност во откривање и избегнување на болести од што се мислеше, покажуваат резултатите на новата студија која ја спроведоа истражувачите од Каролинскиот институт во Шведска. Сетилото за вид и мирис ја предупредуваат нашата свест дека некој е болен дури и пред болеста да стане видлива. …

Прочитај Повеќе »

Како алкохолот ги брише спомените?

alkos

Научници од Медицинската школа при Универзитетот на Вашингтон во Сент Луис успеаја да го објаснат начинот на којшто алкохолот делува и што се случува со мозокот тогаш кога човек не може да се сети на одреден период – таканаречените „дупки во меморијата”. Истражувањето открива нова светлина врз „надреалниот“ период, кога …

Прочитај Повеќе »

Зошто играчката „фиџет спинер“ е добра за вашиот мозок?

fidget-spinner

Доколку редовно сте онлајн или пак, сте разговарале со некој за најновите трендови, сигурно знаете дека оваа играчка стана доста популарна. Фиџет спинерот претставува играчка со три перки кои ротираат околу центарот. Сè што треба да направите е да ја држите за центарот и нежно да ги поттурнувате нејзините перки. …

Прочитај Повеќе »

Искористете ги лушпите од лукот, не ги фрлајте !

beli-luk

Кога употребуваме лук обично го користиме само чешнето, а лушпите ги фрламе. Но, лушпите не треба да се фрлаат. Лушпите од лукот содржат моќен антиоксиданс, кверцентин, кој го регулира крвниот притисок и спречува појава на кардиоваскуларни болести. Па, еве како да ги искористите лушпите од лук: 1. Ако готвите супа, …

Прочитај Повеќе »

Официјално: Мрзеливоста е одраз на висок коефициент на интелигенција

mrza

Кратко и јасно: паметните луѓе се многу помрзеливи, отколку оние поактивните и повредните. Истражувањето спроведено во САД ја поддржува теоријата дека на луѓето со повисок коефициент на интелигенција физичката работа им се здосадува прилично брзо, па времето сакаат да го поминат во повеќе размислување. Активните луѓе пак имаат потреба од …

Прочитај Повеќе »