среда , 23 август 2017

Интересно

Galaxy Note 8 доаѓа порано од очекуваното!

s8

Galaxy S8 беше критичен уред за Samsung поради својот изглед и спецификации, но, за среќа, со голема популарност. Пролемот е што таа популарност многу брзо почна да опаѓа.. Изгледа дека продажбата на S8 опаѓа побрзо од очекуваното. Во последниов месец, биле продадени само 9.8 милиони единици, додека од минатогодишниот S7 …

Прочитај Повеќе »

5 ритуали за разубавување кои не треба да ги правите пред спиење

kupi_kuka_za_mladi_g111_0

Можеби мислите дека вашите ритуали пред спиење ќе ви помогнат да го одржите здравјето на кожата и ќе ви помогнат добро да се наспиете. За жал, ова не е секогаш вистина. Некои ритуали сепак е подобро да ги практикувате наутро. 1. Бричење Иако нема ништо лошо во бричење навечер, доколку …

Прочитај Повеќе »

Автомобилот со кој се создаваа легенди – Porsche 917

porshe

Легендарниот Porsche 917K, со кој цело едно лето управувал Стив Меквин за време на снимањето на филмот „Ле Ман“ ќе се продава на аукција и се очекува да достигне цена од над 10 милиони долари. Легендата на шеесеттите и седумдесеттите години од 20-от век, Стив Меквин, и денес е идеал …

Прочитај Повеќе »

Најчести грешки и предизвици кои ги демнат младите возачи

mladi5

Брзо возење. Неискусниот млад возач не е во состојба да го процени потребното време и потребниот сопирачки пат за да се запре возилото. Исто така, млад и неискусен возач не е во состојба брзо е ефикасно да препознае опасни ситуации во сообраќајот. Иако рефлексите на младите возачите се остри и …

Прочитај Повеќе »

НАСА му објави војна на вселенскиот непријател број 1

nasa

Освен недостигот од гравитација и високата радијација, животот во вселената го отежнуваат и многу други работи што можат да го убијат човекот. Сега НАСА испитува уште еден потенцијален непријател: габите! Резултатите од студијата објавена во понеделникот во журналот „Microbiome“ покажуваат дека ако ги сместите луѓето во затворени простори, кои еден ден …

Прочитај Повеќе »

Научниците откриле ген во мозокот кој предизвикува депресија

4-117-e1485080823428-640x427

Депресијата годишно погодува 300 милиони лица ширум светот, и таа бројкапостојано расте. Научниците од Универзитетот Мериленд, Факултетот за медицина, успеале да идентификуваат ген кај глувци и кај луѓе, кој може да предизвика депресија, а на истата може да се делува со лекови. Тие откриле дека тој ген може да поттикне депресија кај …

Прочитај Повеќе »

Јадете што сакате и нема да се здебелите – постои само еден “трик”

hrana

Секоја диета подразбира одрекување од одреден вид храна, особено од калорични јагленихидрати и маснотии, кои најмногу дебелеат.Но, ви донесуваме среќна вест, постои ситуација во која смеета да ја измамите диетата, а да не зажалите. Имено, треба да обрнете внимание на добата во денот. Нјадобро е да јадете јагленихидрати наутро, додека …

Прочитај Повеќе »