сабота , 24 јуни 2017

Интересно

Робот на „Гугл“ ја открива иднината на физичката работа

robotgoogle-540x320

Компанијата „Гугл“ неодамна го понуди на продажба својот сектор за роботика „Бостон Дајнамикс“, но тоа сепак не значи дека се откажува од роботите. Имено, на собирот „Нов економски самит“ во Токио, „Гугл“ претстави нов свој робот. Се работи за мал робот кој се движи по различни терени, а кои се тешки дури …

Прочитај Повеќе »

Објавен 9. Меѓународен студентски конкурс за плакат

dizajnplakat-1

Плакарт – Здружението на графички дизајнери го објави новиот 9. Меѓународен студентски конкурс (МСКП) за плакат. Советот на МСКП и Скопје постер фестивалот одлучи годинава да стави акцент на темата на идентитетот како актуелно и горливо прашање со кое е засегнат светот. Фестивалот е на тема „Криза на идентитетот“. Студентите …

Прочитај Повеќе »

Мајка и ќерка промовираат безбедност на патиштата со 3D пешачки премин

Cdm9gcVWoAAI5n7

Безбедноста на патиштата во Ахмедабад завзема креатвен тек, благодарение на Saumya Pandya Thakkar и Шакунтала Pandya. Тие се мајка и ќерка и насликаа прекрасен 3D пешачки премин како експеримент, кој градските власти го поздравија како успешен метод за предупредување на возачите. Според Saumya, 3D уличната уметност е прилично нова во …

Прочитај Повеќе »

Како да го користите Google Maps без интернет конекција

parenting-child-road-cars-relationships-advice-betterment

Губењето на Вашата интернет конекција додека патувате, може да биде фрустрирачки, особено кога за тоа се потпирате на Вашиот телефон. На сите ни се случило да го изгубиме сигналот,  без разлика дали сте пеш,  во автомобил или сте во некоја оддалечена рурална област. Добра идеја е да се планира однапред …

Прочитај Повеќе »

За 10 години ќе има медикамент за продолжување на животот

Kapsuli

Тим научници предводени од Хорхе Иван Кастиља-Кан откри начин за неутрализирање на делови на протеинот ГСК-3, за кој неодамна беше откриено дека во голема мерка влијае на стареењето. Истражувањето на Универзитетскиот колеџ во Лондон, според моменталните предвидувања, набрзо би можело да се произведе таблета со која човековиот живот би се …

Прочитај Повеќе »

(ВИДЕО) Робот создаден во 3Д печатач „проодува‟ веднаш по креирањето

3dpechatach-540x320

Научници од Технолошкиот институт нз Масачусетс (МИТ) пронајдоа начин да креираат мали роботи користејќи 3Д печатач. Покрај 3Д печатењето на подвижни и неподвижни делови на машини, научниците од МИТ успеале да го прилагодат печатароч за да креира и течност за хидраулика. Поради ова, малите роботи по печатењето буквално самостојно одат …

Прочитај Повеќе »

Несоницата е поврзана со структурата на мозокот

insomnia

Кај лица кои страдаат од несоница се присутни промени во структурата на белата мозочна маса, покажува истражувањето спроведено во Кина. Станува збор за абнормалности кои ги погодуваат ткивата клучни за формирање врски и пренос на информации меѓу различни делови на мозокот, појаснуваат научници од болницата во Гуангжу. Погодените подрачја се вклучени …

Прочитај Повеќе »