сабота , 21 октомври 2017

Интересно

Патики кои го менуваат изгледот со еден клик

patiki

Фирмата ShiftWear претстави патики чиј дизајн нивниот сопственик може да го промени преку смартфон. Патиките имаат вградени флексибилни екрани, со чија помош на едноставен начин може да го промените нивниот изглед, преку апликација на мобилен телефон. Патиките се отпорни на вода и нечистотии, па корисниците нема да имаат проблеми со …

Прочитај Повеќе »

Зошто интернетот на телефонот се троши брзо?

limit

Паметните телефони и електронските уреди ги користиме секојдневно, но дали сме свесни колку инсталираните апликации на нашите телефони и ажурирањето што тие го прават, го трошат мобилниот интернет? Секојдневните новитети на апликациите какви што се Facebook, Instagram, Snapchat, имаат потреба од зголемен волумен на интернет. Видеата на YouTube се во …

Прочитај Повеќе »

Викендов небото ќе ни приреди спектакуларна глетка

leonidstony-hallas-550x300

„Солзите на св. Лоренс“ е името на една од најспектакуларните глетки на ноќното небо што можете да ја погледнете во текот на викендот. „Солзите на св. Лоренс“ е годишен метеорски дожд и спаѓа меѓу најсветлите и највидливите метеорски феномени, а на небото најубаво ќе се гледа помеѓу 11 и 13 …

Прочитај Повеќе »

ВИДЕО: 3Д печатено силиконско срце бие како вистинско

silicone-heart

Напредните техники за 3Д печатење со кои се произведуваат меки роботи и машини во иднина ќе спасуваат животи. Научниците од Швајцарскиот федерален институт за технологија од Цирих со помош на 3Д печатач направија вештачко срце од силикон и го тестираа дали работи како вистинско срце кое пумпа крв во телото. …

Прочитај Повеќе »

Ќотекот нема ефект кај децата: Дознајте која казна делува и на најнемирните деца

sreknideca-540x320

Со оглед на тоа што 73% од децата чекале да поминат 10 минути за да ја повторат бељата по добиениот ќотек, очигледно е дека ова не е најефикасниот метод на воведување дисциплина. Имено, неодамнешните истражувања поврзани со телесните казни покажале дека родителите ги тепаат децата многу почесто одошто мислите. Најважно …

Прочитај Повеќе »

Мобилна апликација: Доста ти е пиење

alkohol.jpg-500

Колку пати сте претерале со пиење вечерта и сте си го уништиле утрото наредниот ден? Понекогаш човек се кае и си вели „како немаше некој да ми каже да престанам“. Австралиската влада финансирала проект од страна на Иститутот Барнет кој работи на создавање апликација која ќе ви биде најдобар пријател …

Прочитај Повеќе »

Galaxy Note 8 доаѓа порано од очекуваното!

s8

Galaxy S8 беше критичен уред за Samsung поради својот изглед и спецификации, но, за среќа, со голема популарност. Пролемот е што таа популарност многу брзо почна да опаѓа.. Изгледа дека продажбата на S8 опаѓа побрзо од очекуваното. Во последниов месец, биле продадени само 9.8 милиони единици, додека од минатогодишниот S7 …

Прочитај Повеќе »