сабота , 21 октомври 2017

Интересно

5 ритуали за разубавување кои не треба да ги правите пред спиење

kupi_kuka_za_mladi_g111_0

Можеби мислите дека вашите ритуали пред спиење ќе ви помогнат да го одржите здравјето на кожата и ќе ви помогнат добро да се наспиете. За жал, ова не е секогаш вистина. Некои ритуали сепак е подобро да ги практикувате наутро. 1. Бричење Иако нема ништо лошо во бричење навечер, доколку …

Прочитај Повеќе »

Автомобилот со кој се создаваа легенди – Porsche 917

porshe

Легендарниот Porsche 917K, со кој цело едно лето управувал Стив Меквин за време на снимањето на филмот „Ле Ман“ ќе се продава на аукција и се очекува да достигне цена од над 10 милиони долари. Легендата на шеесеттите и седумдесеттите години од 20-от век, Стив Меквин, и денес е идеал …

Прочитај Повеќе »

Најчести грешки и предизвици кои ги демнат младите возачи

mladi5

Брзо возење. Неискусниот млад возач не е во состојба да го процени потребното време и потребниот сопирачки пат за да се запре возилото. Исто така, млад и неискусен возач не е во состојба брзо е ефикасно да препознае опасни ситуации во сообраќајот. Иако рефлексите на младите возачите се остри и …

Прочитај Повеќе »

НАСА му објави војна на вселенскиот непријател број 1

nasa

Освен недостигот од гравитација и високата радијација, животот во вселената го отежнуваат и многу други работи што можат да го убијат човекот. Сега НАСА испитува уште еден потенцијален непријател: габите! Резултатите од студијата објавена во понеделникот во журналот „Microbiome“ покажуваат дека ако ги сместите луѓето во затворени простори, кои еден ден …

Прочитај Повеќе »

Научниците откриле ген во мозокот кој предизвикува депресија

4-117-e1485080823428-640x427

Депресијата годишно погодува 300 милиони лица ширум светот, и таа бројкапостојано расте. Научниците од Универзитетот Мериленд, Факултетот за медицина, успеале да идентификуваат ген кај глувци и кај луѓе, кој може да предизвика депресија, а на истата може да се делува со лекови. Тие откриле дека тој ген може да поттикне депресија кај …

Прочитај Повеќе »

Јадете што сакате и нема да се здебелите – постои само еден “трик”

hrana

Секоја диета подразбира одрекување од одреден вид храна, особено од калорични јагленихидрати и маснотии, кои најмногу дебелеат.Но, ви донесуваме среќна вест, постои ситуација во која смеета да ја измамите диетата, а да не зажалите. Имено, треба да обрнете внимание на добата во денот. Нјадобро е да јадете јагленихидрати наутро, додека …

Прочитај Повеќе »

Apple ќе го замени читачот за прсти во iPhone 8 со 3D систем за скенирање на лицето?

apple

Од сите информации кои ги имаме за новиот iPhone 8 и од кои многу веќе ги потврдивме, како на пример тоа дека ќе има многу мала рамка околу дисплејот, јавноста сѐ уште не може да се договори за тоа дали овој модел ќе има Touch ID читач за отпечатоци или нема …

Прочитај Повеќе »