сабота , 21 октомври 2017

Интервју

Алил Џафероски: Зоран Заев е Мустафа Кемал Ататурк на модерното време

алил слика

Интервју со Алил Џафероски, претседател на Здружението на пратениците и министрите од првиот повеќепартиски собраниски и владин состав. Разговараше: Виктор Азманоски На 100 годишнината од раѓањето на првиот Претседател на Република Македонија, Киро Глигоров, разговаравме со Алил Џафероски, Претседател на Здружението на пратениците и министрите од првиот повеќепартиски собраниски и владин состав. …

Прочитај Повеќе »

Сугарески: Власта може да го искористи Уставниот суд за укинување на Специјалното обвинителство

Горан Сугарески

Интервју со Горан Сугарески, координатор на пратеничката група на СДСМ Разговараше: Зоран Милошески РеволуционерМк: Политичката криза во државата е на работ на ескалација. Власта и опозицијата не можат да се договорат околу спроведувањето на договорот од Пржино. Спорни се избирачкиот список, медиумите, работата на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) и на …

Прочитај Повеќе »

Интервју со претседателот на Либералната партија Ивон Величковски

Ивон

Не постојат услови за кредибилни избори на 5. јуни Разговараше: Зоран Милошески   РеволуционерМК: Како прв човек на Либералната партија, деновиве бележиме Ваше поголемо присуство во градовите во внатрешноста на државата. Која е целта на овие посети? Величковски: Нашата цел е да оствариме средби со локалните раководства на нашата партија, …

Прочитај Повеќе »

Интервју со д-р Драги Рашковски, доцент на Правниот факултет „Јустинијан Први“ при Универзитетот „Св.Кирил и Методиј“ во Скопје

dragi raskovski intervju

Д-Р ДРАГИ РАШКОВСКИ: СИСТЕМОТ ЗА КРЕИРАЊЕ И ПРОЧИСТУВАЊЕ НА ИЗБИРАЧКИОТ СПИСОК ЌЕ СЕ СПРОВЕДЕ КОГА МАКЕДОНИЈА ДЕМОКРАТСКИ ЌЕ СОЗРЕЕ Разговараше: Виктор Азманоски РеволуционерМк: Господине Рашковски, може ли накратко да ја објасните суштината на Вашиот пронајдок „Електронска гласачка кабина“? Рашковски: Електронската гласачка кабина е уред кој користи биометриски карактеристики кај човекот, во …

Прочитај Повеќе »

Спасовски: Сите патишта од аферата со личните карти водат кон високи функционери во Владата на Груевски   

oliver intervju 1

Интервју со Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски Разговараше: Зоран Милошески РеволуционерМк: Господине Спасовски, што се смени во функционирањето на МВР после Вашето доаѓање на челното место?   Спасовски: Заедно со професионалците во МВР го деинсталирам „МВРО“ на Груевски, Мијалков и Јанкулоска што им нанесе сериозни штети и повреди на …

Прочитај Повеќе »

Интервју со поетесата Ана Бунтеска

Ана Бунтеска

Колку и да се планира, новороденчето доаѓа кога му е време Разговараше: Виктор Азманоски РеволуционерМк: Ана, од Вашата поезија се чувствува длабока емоција, како во еден здив да излегуваат стиховите кои нѐ оставаат долго потоа сами во нашите мисли. Критиките кои ги добивате од Вашите фанови се позитивни, со што би …

Прочитај Повеќе »

Интервју со Александар Кирацовски, потпретседател на СДСМ и заменик министер за информатичко општество и администрација

Александар Кирацовски

Нашата улога како дополнителни заменици министри во соодветните министерства, има строго контролна мисија врз клучни прашања поврзани со изборниот циклус  Разговараше: Виктор Азманоски РеволуционерМк: Господине Кирацовски, дали можете да ни кажете повеќе за вас лично и за вашиот професионален и партиско политички беграунд? Кирацовски: Потекнувам, би рекол од домаќинско, скромно …

Прочитај Повеќе »