сабота , 21 октомври 2017

Колумни

И биднаа безмалку педесет дена од новата Влада!

received_10208023772386693

Колумната ќе ја започнам со една приказна, која оди вака: ,, Бог му заповедал на Ное да направи нешто необично. Му рекол да изгради голема арка. Арката била голема како брод, но повеќе личела на голема долгнавеста кутија. “ Направи ја на три ката,, му рекол Бог, и на секој …

Прочитај Повеќе »

Пазете што правите, за брзо се враќаме (од затвор) !

kolumna azmanoski

Работната недела која помина имав прилика да седнам и поразговарам со голем број на познаници и пријатели кои што работат во некое од министерствата односно административци во државниот секор. Некои вработени пред “Преродбата” на Груевски и ВМРО-ДПМНЕ, а некои и вработени како резултат на партиската верност и потчинетост. Од тие средби добив …

Прочитај Повеќе »

Реформи

Влатко Атанасовски

Преку оваа кратка форма на јавна артикулација на моите ставови, заради потребата дел од јавноста да биде подетално запознаена со мотивите и причините за јавната промоција на иницијативата за демократски реформи во ВМРО-ДПМНЕ, би бил среќен ако можам да се обратам не само до оние кои се симпатизери или членови …

Прочитај Повеќе »

Ако зборот е збор тогаш и одговорност мора да има !

Doni Manoleva

,, На лагата и се кратки нозете, порано или подоцна вистината ќе излезе на површина” Вистината е како шило боде, боде и ќе излезе на површина…. изјава на Никола груевски 08 Април 2011 година. И точно така дојде и тој ден 30.05.2017 година кога вистината излезе на површина и лагите …

Прочитај Повеќе »

Лажеш, Канческа Милевска

унковска

Лажеш дека концертот беше за љубителите на музиката и дека секој можел и бил слободен да си купи карта, ако сака. Дури и цената на картата беше лажна. Не беше само висока, туку беше и лажна, за да послужи како покритие дека божем има карта за секого. Лажеш, исто како …

Прочитај Повеќе »

ГУП, ДУП и најглуп

mickovic dijana

Некогаш просторното планирање и урбанизмот служеа за оформување на хуман простор за живот на граѓаните во склад со природата, а денес претставува клептократска алатка, во рацете на мафијата устоличена во Владата на РМ и во локалната самоуправа, во спрега со локални тајкуни, чија една и единствена цел е остварување на …

Прочитај Повеќе »

Патриотизам ли е ова или панаѓур …

перица

Слушам и гледам веќе извесен период, патриоти, тврдокорни, глумци и квази новинари кои се борат за слободата на говор и зачувавање на Македонија ! Е ајде сега да ги прашам сите тие платеници кој се во први редови и земаат огромни средства од најбогатата партија во Европа, која се наоѓа …

Прочитај Повеќе »