сабота , 21 октомври 2017

Колумни

НА АЛИ АХМЕТИ НЕ ТРЕБА ДА МУ СЕ ВЕРУВА

che

Колумната не се препорачува за деца под 77 години  Неопходен е надзор на родител или старател Откако им пропаднаа надежите дека со поставување споменици на орли и лавови можат да испровоцираат меѓуетнички судир, модерната верзија на „Боро и Рамиз“ заигра на нова карта: ќе се спасуваат еден со друг откако …

Прочитај Повеќе »

НЕКА ЛЕЖИ ЃУБРЕТО!

che

Колумната не се препорачува за деца под 77 години  Неопходен е надзор на родител или старател „Легнете го на земја, на земја да се апси“. „Нека лежи ѓубрето“. „Пи.ка ти материна“. „Да ти е.ам жената“. „Ајде сега нека лае против шефот“. „Шефот ми рече осум години затвор не ти бегаат“. …

Прочитај Повеќе »

ГОСПОДИН СТРАХИЛ И ГОЛЕМИОТ ДИКТАТОР

che

Колумната не се препорачува за деца под 77 години Неопходен е надзор на родител или старател „Жал ми е, но јас не сакам да бидам император. Тоа не е моја работа. Јас не сакам да владеам или да покорувам. Ако е потребно, јас сакам да помогнам секому…евреи, неевреи, црнци, белци. Сите …

Прочитај Повеќе »

ПОСЛУШНИЦИ ИЛИ БЕЗДУШНИЦИ

Проф. Гордана Попсимонова

Дали и како е можно обичен, нормален човек да се претвори во монструм, односно дали и во релноста е возможна трансформацијата на доктор Џекил во мистер Хајд? Ова прашање си го поставил психологот Стенли Милграм при поставувањето на еден експеримент околу кој до денешен ден се кршат научни копја. Милграм …

Прочитај Повеќе »

ВМРО – ПЕДОФИЛСКА

che

Колумната не се препорачува за деца под 77 години Неопходен е надзор на родител или старател     Петтемина судии од Уставниот суд кои со последната одлука не дозволија само амнестија на нарко дилери, педофили и сторители на изборен криминал, туку ги поткопаа темелите на државата, нема воопшто ниту да …

Прочитај Повеќе »

ДАЈТЕ НИ ТЕЛОХРАНИТЕЛИ ДА НЀ СПАСАТ ОД ГРУЈО

che

Колумната не се препорачува за деца под 77 години Неопходен е надзор на родител или старател   Кога „курирските“ медиуми меѓу своите следбеници би спровеле анкета со прашање „Како се вика актуелниот Премиер на Република Македонија?“, убеден сум дека 99% од испитаниците би одговориле – Никола Груевски. Со оглед на …

Прочитај Повеќе »

Дилема на противниците на розовите очила: Новинар или шверцер?

Моника Талеска

Да останам новинар или да си станам трговец или шверцер на облека и на цигари… Па, секоја недела, како и илјадници дуќанџии, да си одам до Турција, Бугарија или Грција, ем ќе сменам клима, ем помирен живот, ем многу поголема заработувачка… Згора, ќе си бидам пријател, а и ќе ќарам …

Прочитај Повеќе »