сабота , 21 октомври 2017

Колумни

Белешки за популизмот: Луѓе со потрес на мозокот

saso-ordanovski-650x396

Во својот очај, медиумската пропаганда на власта сѐ уште не се предава! Сега, најново, имаат пресна финтаџиска тактика: наеднаш, сакаат да водат телевизиски дебати со „другата страна“ Пишува: Сашо Орданоски Секое демисионирање на кој било нелегитимен режим е хаотична работа. Ако заминувањето се развлече подолго време, чудни нешта се случуваат …

Прочитај Повеќе »

ЧАШЕ ЛОМИМ, РУКЕ МИ КРВАВЕ

che

Колумната не се препорачува за деца под 77 години Неопходен е надзор на родител или старател Ќе ви раскажам една сосема кратка но несекојдневна приказна, која веројатно на најконкретен и најсликовит начин ја опишува забеганоста и јавашлукот на актуелната власт. На приватната веселба на една од личностите чие име често …

Прочитај Повеќе »

СВЕТИ ЃОРЃИЈА И ЛАМЈАТА ОД МРТВ

Проф. Гордана Попсимонова

Свети Великомаченик Георгиј Победоносец (кај нашиот народ познат и како Свети Ѓорѓија) живеел во времето на римскиот цар Диоклецијан (284-305 година од нашата ера). Тоа биле времиња кога христијаните биле прогонувани и садистички убивани. Георгиј бил римски војник и потекнувал од богато христијанско семејство од Кападокија (познат археолошки регион во …

Прочитај Повеќе »

Отворено писмо до Горан Петрески

trickoski

МРТВ се прогласува за слободба зона! Горане, Еве ме, се враќам од уште една велелепна манифестација на незадоволството и гневот на јавноста од работењето на Македонската радио телевизија, односно од нејзиното позиционирање во истириската драма низ која минува Македонија! Ти сигурно ѕиркаш од своето џамче и гледаш како идејата што …

Прочитај Повеќе »

ОРУЖЈЕТО НА НЕУТРАЛЦИТЕ

Проф. Гордана Попсимонова

Ако сте мислеле дека Швајцарија, како неутрална земја, нема армија – грешите. Секој полнелетен маж има воена обрвска, а жените може да бидат обучувани на доброволна основа. Секако ви е познато швајцарското армиско ноже. Тоа не е единственото оружје со кое располага оваа воена сила. Да не ја заборавиме и …

Прочитај Повеќе »

ПЕСНА ЗА СЛОБОДАТА  

che

Колумната не се препорачува за деца под 77 години Неопходен е надзор на родител или старател   ПЕСНА ЗА СЛОБОДАТА – Прилеп, ебаго!…….(62) Чудно време дојде, пријатели драги, Власта прави зулуми, ама остава и траги. Краделе без исав, не е тоа тајна, Работата ја утнаа, до гуша се во л.јна. …

Прочитај Повеќе »

Никогаш твоја, Никола

Irena Ristic

На Никола, со љубов и желба за што поскоро заминување… (или што би рекол Миле Че – часпоскоро да си одиш) Ние знаеме што се случува. Знаевме цело време. А како свесни и совесни битија, знаеме и како стасавме до овде. Стасавме до ова дереџе проектирајќи ја сопствената човечност и …

Прочитај Повеќе »