сабота , 21 октомври 2017

Колумни

Дел од државата беше поплавена во матните води на нашата совест и фекалните потези на владеачката структура

demantina

Вечерта, кога започна невремето во околината на Скопје, ги гледав аматерските видеа што кружеа на социјалните мрежи и си туфкав дека ќе направи беља ова лошо време. Уште пред да бидат објавени информациите за жртвите, го имав она грдо чувство дека нешто ќе отиде наопаку и кон земји ќе повлече …

Прочитај Повеќе »

НА МАКЕДОНИЈА НЕ Ѝ ТРЕБА ХАРП – ГО ИМА ДПМНЕ

che

Колумната не се препорачува за деца под 77 години Неопходен е надзор на родител или старател Жално е и мачно да се слушаат сведоштвата за семејните трагедии на жителите од скопскиот регион зафатен со невремето. Уништени домови, насади со земјоделски производи, пцовисана стока, испревртени автомобили и земјоделска механизација… И она …

Прочитај Повеќе »

ЧЕТВОРИЦАТА ЈАВАЧИ НА АПОКАЛИПСАТА

che-1-640x330

Колумната не се препорачува за деца под 77 години Неопходен е надзор на родител или старател Вчерашното одбележување на Илинден уште еднаш го потврди она што одамна го знаеме: дека граѓаните на оваа наша Македонија живеат, всушност, во две Македонии. Првата е онаа реалната, во која една деценија трае борбата …

Прочитај Повеќе »

Живееме на кредит, умираме на рати

FASD

Пишува: Зоран Милошески  „За држава треба цар, даскали, доктори, писари, а ти имаш само болви и болвосерки. Македонија е само едно големо буниште“. „Пиреј“, Петре М. Андреевски Навиката е опасна работа. Ги отапува сите човечки сетила. Нѐ прави рамнодушни и на најголемите несреќи кои се случуваат околу нас. Престануваме да …

Прочитај Повеќе »

АЈ ДА РАСЧИСТИМЕ КОЈ ЗА ШТО Е!?

che

Колумната не се препорачува за деца под 77 години Неопходен е надзор на родител или старател  Година и пол живееме во надеж дека, како последица на опозициските „бомби“, промените, оние демократските, конечно ќе зачукаат и на нашата порта. Дека дури и во оваа наша државичка животот може да се одвива …

Прочитај Повеќе »

“Огнената невеста” денес го доби оскарот на популарноста, а професорот ?

kolumna azmanoski

Денес кога се чини дека привршува политичкиот процесот околу нов договор, гледам по социјалните мрежи нешто со кое ај што не се согласувам, туку никако на памет не ми иде споредбата која што дел од социјалдемократите ја прават. Од едната страна има некоја си невеста што пукала со пушка на сопствената …

Прочитај Повеќе »

Јазикот на другиот и медиумите во Македонија – огледала на нашата паралелна реалност

pexels-photo-26164-550x309

Дали се во право тие што тврдат дека за македонските медиуми вест за насилната смрт на едно албанско дете не е вест? И која е причината што некои од најголемите информативни портали непрофесионално се поставија кон овој случај, а го истретираа дури кога тој произведе пошироки општествени последици (еднонационални протести и …

Прочитај Повеќе »