сабота , 21 октомври 2017

Култура

„Бела ноќ“ во Скопје

bela nik

Годинешново 13. издание на манифестацијата „Бела ноќ“, што  ќе се одржи утре, ќе има квалитетна програма којашто посетителите ќе може да ја видат на неколку точки во градот. Како и изминатите години, ќе има  изложби, концерти, перформанси,  бесплатен филмски маратон во кино „Милениум“… и музички спектакл. Во галеријата на Младинскиот културен …

Прочитај Повеќе »

60 години ликовно творештво, ЦСЛУ-Прилеп, предизвици и иднина

FB_IMG_1507291686148

На ден 06.10.2017 година (петок), со почеток од 17:00 до 19:00 часот во просториите на Гратска Библиотека „Борка Талески“ – Прилеп ќе се одржи Панел-дискусија „ 60 години ликовно творештво, ЦСЛУ-Прилеп, предизвици и иднина“. Модератор: Огнен Јанески Панелисти: 1. Гоце Божурски, историчар на уметност Тема: Ликовните колонии денес, привлечност и …

Прочитај Повеќе »

Концерт на македонскиот џез состав „Сетстат“ и Мирко Попов

Концерт-Кино-Култура

Во „Кино култура“ утре во 21 часот ќе се одржи концерт на македонскиот џез состав „Сетстат“ и Мирко Попов. „’Сетстат’ и Мирко Попов е навидум неочекувана, но неверојатно добитна музичка комбинација. Кога на моќниот, модерен слободен џез на „Сетстат’, го додадете несомнениот дивергентен сонграјтерски потенцијал на Мирко Попов, излегува потполно …

Прочитај Повеќе »

Како да ги привлечеме младите читатели во библиотеката на тајните?

deca2

Како книгата да се приближи до децата, на кои современите технологии и социјалните медиуми постојано им го одвлекуваат вниманието, беше едно од прашањата на кои се обиде да одговори првиот фестивал за литература за деца „Да читаш е кул“, кој од 15 до 17 септември се одржа во „Мала станица“ …

Прочитај Повеќе »

Театарот за деца и млади со две награди од фестивал во Подгорица

deca-i-mladinci-702x336

Театарот за деца и младинци (ТДМ), за претставата „Петар Пан“ во режија на Боњо Лунгов, освои две награди на 6-тиот Меѓународен фестивал на кукларство во Подгорица, соопштија од ТДМ. Театарот освоил награда за актерско мајсторство за ликот на Ѕвончица во изведба на Татјана Кочовска-Павловска и награда за најдобра сценографија. Шестиот Меѓународен фестивал на …

Прочитај Повеќе »

BRASS BROTHERS со нивна кавер верзија на Pulp Fiction Theme

Brasss

BRASS BROTHERS е лимено-дувачки состав, што постои со цел да ја забавува пошироката јавност со разни стилови на музика. Битолската музичка дружина што веќе неколку години е виновна за одличните забави ширум Македонија, BRASS BROTHERS e уникатен проект со личен печат кој постојано се насочува кон нешто ново, што истовремено …

Прочитај Повеќе »

Краткометражниот филм „Борба за смрт“ селектиран за четири интернационални фестивали

borbazasmrt

Краткометражниот филм „Борба за смрт“ е селектиран да учествува на четири интернационални фестивали кои ќе се одржат во текот на октомври. Филмот ќе има африканска премиера на Медитеранскиот фестивал за краток филм во Танџер, Мароко, а во исто време ќе се прикажува во официјална конкуренција на Интернационалниот филмски фестивал во …

Прочитај Повеќе »