среда , 23 август 2017

Култура

По 6-ти пат ќе се одржи Интернационалниот џез викенд во Прилеп

dzez

И годинава по 6-ти пат на 24, 25 и 26 август во Прилеп ќе се одржи Интернационалниот џез викенд, на кој учество ќе земат најактуелните џез музичари од регионот. Фестивалот во четвртокот, во 21 часот, на летната сцена во Центарот за култура „Марко Цепенков“ ќе го отвори Биг Бендот на …

Прочитај Повеќе »

Шпанскиот мајстор на гитара Игнасио Родес вечер на „Охридско лето“

ignasio

Вљубениците во звукот на класичната гитара вечер во рамки на Фестивалот „Охридско лето“ ќе имаат несекојдневна можност да уживаат во уметничкиот израз на големиот шпански мајстор на гитара Игнасио Родес. Родес е победник на пет интернационални натпревари по гитара, меѓу кои „Андрес Сеговија“, „Франциско Тарега“ и „Хозе Рамирес“, признат како …

Прочитај Повеќе »

Влатко Стефановски и Камерниот оркестар на Битола на „Охридско лето“

vlatko-2-640x294

На фестивалот „Охридско лето“, на големата сцена „Долни Сарај“ вечер концерт ќе имаат Камерниот оркестар на Битола и нашиот најпознат гитарист Влатко Стефановски. Уметниците од Битола, заедно со Стефановски и настапот на солистите Михајло Трајковски – Сак, Жарко Јакимоски и Боби Мојсоски ќе изведуваат интересни дела во рамки на проектот …

Прочитај Повеќе »

Сули ан: Проекција на израелскиот филм „Израелска љубовна приказна“

izrael1

На Факултетот за ликовни уметности – Сули ан, во соработка со Амбасадата на Државата Израел во Македонија, денес, со почеток во 21:00 часот, ќе се прикаже филмот „Израелска љубовна приказна“ („Sipur Ahava Eretz-Israeli“ – Израел/САД/В. Британија). Станува збор за историска драма во времетраење од 93 минути. Режијата е на  Ден Волмен а …

Прочитај Повеќе »

Објавена програмата за „Струмица опен фест 2017“

соф

Организаторите на манифестацијата „Струмица опен фест 2017“ ја објавија овогодинешната програма за шестото издание што ќе се одржи од 3 до 13 август годинава. Велат дека за време на фестивалските денови на петте сцени ќе настапат 80 артисти кои ќе бидат распоредени на 20 различни настани. – Отворањето на шестото …

Прочитај Повеќе »

Почина српскиот актер Богољуб Митиќ – Ѓоша

Bogoljub-Mitic-Djosa-620x350

Познатиот српски актер и комичар Богољуб Митиќ – Ѓоша ненадејано почина утрово, како последициа на срцев удар, јави српскиот портал Курир. Четириест и деветгодишниот Митиќ се прослави со улогата на Ѓоша во телевизиската серија „Семејно богатство“, име кое потоа стана и негов прекар. Покрај со актерството, Ѓоша се испорба и …

Прочитај Повеќе »

Алаѓозовски побара дисциплинска постапка за актерот Михајловски

robert-alagozovski-pres-konferentsija

Министерството за култура побара од директорот на МНТ, Дејан Пројковски, да поведе дисциплинска постапка против актерот Тони Михајловски за повреда на угледот на установата откако Здружението на новинари на Македонија побара Министерството да реагира поради заканите по живот што Михајловски му ги упатил на новинарот Бранко Тричковски преку Фејсбук. Од Министерството …

Прочитај Повеќе »