среда , 28 јуни 2017

Македонија

Премиерот Заев испрати честитка до новиот претседател на Р. Србија, Вучиќ

zaev soopstenie

Премиерот на Република Македонија, Зоран Заев, испрати честитка за инаугурацијата на новиот претседател на Република Србија, Александар Вучиќ.  „Во име на Владата на Република Македонија, во мое лично име и во име на граѓаните на Република Македонија, Ви го честитам изборот и инаугурацијата за претседател на Република Србија. Ви посакувам …

Прочитај Повеќе »

Груевски го честита празникот Рамазан Бајрам

Nikola-Gruevski-int105-1_201491792125-685x320

„Почитуван Поглавар на Исламската заедница во Република Македонија Господин Реис Ул Улема, Хаџи Сулејман Ефенди Реџепи, Дозволете ми Вам лично, на членовите на Ријасетот и на сите верници од исламската вероисповед во Република Македонија, од моето лично име и од име на ВМРО-ДПМНЕ, да Ви го честитам големиот празник Рамазан …

Прочитај Повеќе »

Хуманитарна помош по повод Рамазан бајрам

хуман

Под мотото „Љубов секому, омраза никому“, организацијата Ахмедија џамад во Македонија додели хуманитарни пакети по повод празникот Рамазан бајрам. Беа поделени 450 пакети со храна во Берово, Пехчево и селото Црник, како и во Виница и Кочани. Даут Бајрактаров од Пехчево, член на оваа организација која во Македонија постои 20 …

Прочитај Повеќе »

Премиерот Заев до граѓаните, за Рамазан Бајрам: Обезбедуваме иднина за сите, градиме општество на среќни луѓе, да продолжиме заедно!

zaev soopstenie

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, за големиот празник Рамазан Бајрам упати Честитка до поглаварот на Исламската верска заедница, Реис ул улема Хаџи Сулејман ефенди Реџепи и до граѓаните кои го чествуваат празникот. „Го честитам големиот празник Рамазан Бајрам на Вас, на членовите на Исламската верска заедница и на ситеграѓани …

Прочитај Повеќе »

Рашковски: Владата ги решава наследените проблеми, големиот спортски натпревар ќе се одигра во Македонија!

Dragi Raskovski

Тоа што денес е тема на прес конференцијата е нешто што ја засега цела македонска јавност, од причина што ваков настан можеби во догледна иднина никојпат нема ни да имаме во Република Македонија. Зборуваме од областа на спортот. Знаете дека доаѓаат два можеби најреномирани фудбалски клубови во светот. Сме ја …

Прочитај Повеќе »

Еснафот се собра на ифтар на плоштадот “Скендербег”

cof

Вечерва на плоштадот “Скендербег” еснафот ги почести своите пријатели со ифтар по повод рамазанските пости. На ифтарот присуствуваа голем број на занаетчии, дуќанџии од старата скопска чаршија, теолози, професори, дел од бизнис заедницата, нивната екселенција, амбасадорите на Израел и Турција, дел од Владата и градоначалникот на општина Чаир, Изет Меџити. …

Прочитај Повеќе »

Владата донесе одлуки со кои помага на земјоделци, спречува злоупотреби на буџетски пари и ќе го заштити меѓународниот углед на Македонија

Сл-1

Владата на Република Македонија ја одржа 8-та седница, на којашто се донесени одлуки во интерес на оштетени земјоделци, за заштита на пари на граѓаните од злоупотреби поради индиции за незаконски одлучувања во време на претходната Влада, како и за обезбедување услови да се реализира УЕФА Супер купот летово во Скопје, …

Прочитај Повеќе »