сабота , 21 октомври 2017

Македонија

Агенцијата за разузнавање и Факултетот за безбедност ја зајакнуваат соработката

sorabotka-bezbednost-razuznavanje

Анекс Меморандум за соработка потпишаа денеска директорот на Агенцијата за разузнавање Зоран Иванов и деканот на Факултетот за безбедност – Скопје Никола Дујовски. – Исклучително е важно и за Факултетот и за Агенцијата да ги отворат своите капацитети и да ги препознаат активностите што може да придонесат за унапредување на …

Прочитај Повеќе »

22 години од атентатот врз Киро Глигоров,истрагата сеуште е отворена

atentat

Денеска се навршуваат 22 години од атентатот врз првиот претседател на Република Македонија, Киро Глигоров. Тој го преживеа нападот со тешки повреди во главата, а до денеска истрагата за овој случај сè уште е отворена. Во атентатот загина возачот на Глигоров, Александар Спировски, а беше повреден телохранителот Илчо Теовски. Како …

Прочитај Повеќе »

Почна седницата за „Монструм“ во Врховниот суд

monstrum-obvineti_1

Во Врховниот суд почна јавната седница за доживотните затворски казни во случајот „Монструм“. Во судницата се присутни сите обвинети. Адвокатот Насер Рауфи на самиот почеток на седницата побара од судијата Јово Вангеловски да се зголеми бројот на членови на семејствата на обвинетите во судницата. Еден од обвинетите, пак, побара да им …

Прочитај Повеќе »

Владата ќе расправа за исполнувањето на обврските од Планот 3-6-9

vlada

Владата на Република Македонија денеска ќе ја одржи 30-та седница, на која ќе биде разгледана информацијата за состојбите и напредокот во процесот на европска интеграција во делот на динамиката на исполнувањето на обврските од Планот 3-6-9. Пред владините министри денеска ќе се најде и информацијата за 13-от состанок на Поткомитетот …

Прочитај Повеќе »

Министерот Манчевски на работна посета на Брисел

22236186_10155215856383740_1607245563_n

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, денеска е во работна посета на Брисел. Министерот Манчевски е еден од говорниците на настанот организиран од Центар за европски политики, на тема: „Реформите во јавната администрација и проширување на Европската Унија – Перспективите на граѓанското општество на Балканот“. „Новата влада, е …

Прочитај Повеќе »

Богоев: Во Карпош е чиста работата, прашање е само разликата!

Vlae 1

Фокусирани сме на решенијата кои ќе ги спроведуваме од 16-ти октомври, рече Стефан Богоев, кандидат на СДСМ и коалицијата за градоначалник на општина Карпош, на средбата со граѓаните од Влае. Граѓаните се револтирани од нереализираните ветувања на Јакимовски и ВМРО-ДПМНЕ. Нема да им помине обидот, пред избори, да стават слој …

Прочитај Повеќе »

СДСМ : Груевски ќе сноси одговорност за милионските штети и провизии за автопатот Кичево – Охрид

sdsm-sediste098-639x320

Автопатот Кичево-Охрид е доказ за неспособното, криминално и расипничко владеење на ВМРО-ДПМНЕ и Никола Груевски кој очигледно не може да се помири со тоа што веќе не може да договара провизии за себе и своите соработници.  Промашените траси, пропустите во градбата, провизиите за Груевски, го оштетија буџетот на државата за …

Прочитај Повеќе »