недела , 22 октомври 2017

Македонија

Педијатриски пункт во Поликлиниката „Јане Сандански“

poliklinika sandanski

На 9 јануари ќе почне со работа педијатриски пункт во Поликлиниката „Јане Сандански“ во населбата Аеродром со цел зголемување на достапноста на педијатриските здравствени услуги во кој било дел од денот. Пунктот ќе работи секој ден од 19:30 до 23 часот, а во недела од 8 до 23 часот и ќе бидат ангажирани околу …

Прочитај Повеќе »

(ФОТО) Додека Јанакиевски бара одговорност од Македонија пат, возачите страдаат

makedonija pat bukovo 2

Додека министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиевски бара одговорност од “Македонија пат” возачите страдаат. Во дневникот на телевизија Сител министерот изјави дека ќе побара одговорност од Македонија пат поради лошите неисчистените патишта низ државата. Во меѓувреме добивме фотографии од возачи кои што го поминувале планинскиот превој Буково. “Погледнете ги …

Прочитај Повеќе »

Изгоре кафуле во ТЦ Бисер

biserPozar

Кафуле во трговскиот центар „Бисер“ во скопската општина Аеродром рано утринава изгоре во пожар. Причинета е материјална штета, но нема повредени. Командирот на Противпожарната бригада Благоја Менковски изјави дека во 3 часот и 25 минути е пријавен пожарот по што е интервенирано со 15 пожарникари и седум пожарникарски возила. – …

Прочитај Повеќе »

Среќна и револуционерна 2015 година !

nova godina rev

Почитувани читатели зад нас е уште една тешка година. Година во која многумина од вас моравте да водите секојдневна битка со немаштијата, со ниските плати и пензии и со се поскапата живеачка. Во нашата држава сиромаштијата и невработеноста го достигна рекордното ниво и покрај најавените владини странски инвестиции.Македонија стана држава …

Прочитај Повеќе »

Гордана Деан Поп-Христова: Нивните злодела нема да пројдат неказнето

kili-gordana-640x320

Гордана Деан Поп-Христова, познат кореограф и сопруга на актерот Кирил Поп-Христов со порака од Јужна Америка каде заминаа по преживеаната голгота во Македонија. Таа пишува за сета неправда која била нанесена на Кили во текот на неговото лекување, за неговиот отказ, за суровоста на македонските институции. -Отидовме на друг континент …

Прочитај Повеќе »

Обединета младина за Македонија ви ги честита новогодишните и божиќните празници

obedineta mladina

Обединета младина за Македонија на сите граѓани на Република Македонија им ги честита новогодишните и божиќните празници со желби за успех и среќа во Новата 2015-та година.ОММ како подмладок на Обединети за Македонија оваа година учествуваше како подршка на сите опозициски настани, давајќи надеж на младите во Македонија да ја …

Прочитај Повеќе »

Во професорскиот контра пленум има се, професори, пратеници, командири, невработени – погледнете !

fance risteska

Направивме кратка анализа на интернет пребарувачите за 80 потписници на професорскиот контрапленум кои што ги поддржуваат новите владини измени во законот за високо образование.Од пребарувањето видливо е дека голем број на професори или асистенти се без импакт фактор.Меѓу потписниците има и лица кои што се невработени, има пензионирани професори, има …

Прочитај Повеќе »