сабота , 24 јуни 2017

Македонија

Собранието расправа за избор на заменици министри

zaev premier

Замениците-министри се бирани по стручност, ќе работат посветено на реформите и паралелно со министрите кои ги водат ресорите во Владата, рече премиерот Зоран Заев претставувајќи ги пред пратениците кандидатите за заменици-министри. Предложените кандидати, како што посочи, ја знаат својата одговорност, дека ќе добијат задача да ја извршуваат одговорно функицијата раководејќи …

Прочитај Повеќе »

Боки 13: Сите мои примања ќе ги донирам на загрозени граѓани!

boki 13

Популарниот шоумен и активист за човекови права, Бојан Јовановски, познат како Боки 13, не престанува да ја изненадува и истовремено воодушевува јавноста. Денес, во очи утрешната свечена седница и превземање на функцијата претседател на Меѓународниот сојуз за цивилно општество, тој информира дека се откажува од својата плата за сите четири …

Прочитај Повеќе »

Вељаноски: ВМРО-ДПМНЕ бара увид во тоа што Заев договорил при посетата на Софија

trajko vmro

„ВМРО-ДПМНЕ се залагало и ќе се залага за добрососедски односи кои подразбираат взаемно почитување и поддржување. Истиот овој став сме го имале и ќе го имаме и кон Бугарија и кон Грција и кон останатите соседи. Сепак, тоа што не загрижува и згрозува е вчерашниот настап на Зоран Заев. Тој …

Прочитај Повеќе »

Димитров: Ќе запре постапката за испраќање на Николовски за амбасадор во ЕУ

Nikola-Dimitrov-1025x480

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, изјави дека ќе биде запрена постапката за испраќање на Александар Николоски на амбасадорска позиција во седиштето на Европската Унија во Брисел. – Постапката ќе се запре. Во основа постапката е запрена, ова е повеќе политички фолклор или политичко-партиски фолклор. Кого ќе претставува ако во …

Прочитај Повеќе »

Премиерот Заев отвори уште едно поле за соработка на Македонија со Бугарија – енергетиката, двете влади најавуваат златно поглавје во односите!

energerika zz

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од владината делегација во Софија, денеска се сретна со Теменушка Петкова, министерка за енергетика на Република Бугарија и претставници на Бугарската асоцијација за гас. Енергетиката е една од важните области за соработка за којашто има интерес од владите на двете земји …

Прочитај Повеќе »

Градежната мафија во Прилеп ќе почне да одзема и човечки животи

sudija za prekrsoci 2

До нашата редакција пристигнаа фотографии кои што се направени денес на локација од бараките на поранешните судија за прекршоци во Прилеп. Имено според возачот кој што поминувал на улицата каде што се изведуваат градежните работи пропаднал дел од асфалтот со што големи биле шансите возилото да пропадне во огромната дупка …

Прочитај Повеќе »

Примопредавање на функцијата во УЈП, новата директорка вети неселективна борба со неплаќачите на данок

IMG_0582-701x438

Новата директорка на Управата за јавни приходи, Сања Лукаревска, и досегашната, Анастасија Илиеска, денеска извршија примопредавање на должноста. На средбата се разговарало за тековните проблеми, предизвици на даночната администрација, модернизацијата и даночните реформи. „Да се биде директор на УЈП е предизвик за секој даночник. Со моето долгогодишно искуство во УЈП, …

Прочитај Повеќе »