среда , 23 август 2017

Македонија

СДСМ: Започнат е процесот на ослободување на институциите што ВМРО-ДПМНЕ ги партизираше и злоупотребуваше

sdsm-sediste098-639x320

Заврши времето на партизирани и заробени институции коишто наместо во служба на граѓаните, работеа во служба на ВМРО-ДПМНЕ и Никола Груевски. Согласно реформскиот План 3-6-9 на Владата предводена од СДСМ, започнат е процесот на ослободување и професионализација на институциите заробени и злоупотребувани од страна ВМРО-ДПМНЕ. Таквиот процес ќе продолжи и …

Прочитај Повеќе »

Средба Османи – Бенџамин Перкс

DSC_0039

Османи: Република Македонија, и јас лично, искрено ви благодариме за се што правите за децата во Македонија Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи денес се сретна со претставникот на УНИЦЕФ во Република Македонија, господин Бенџамин Перкс. На средбата, Вицепремиерот Османи изрази искрена благодарност до Бенџамин Перкс за континуираните активности што …

Прочитај Повеќе »

Увид во избирачкиот список за локалните избори од 21-ви август до 9-ти септември

dik

Државната изборна комисија (ДИК) денеска го усвои роковникот за Локалните избори 2017. Кампањата почнува на 25 септември. Јавниот увид во избирачкиот список почнува на 21-ви август и ќе трае до 9-ти септември. Рокот за собирање потписи за листи на независните кандидати за советници и градоначалници е од 21-ви август до …

Прочитај Повеќе »

Претседателот на бугарското собрание денеска во посета на Македонија

dimitar-glavcev

Претседателот на 44. Народно собрание на Република Бугарија, Димитар Главчев, денеска ќе престојува во работна посета на Република Македонија. Главчев, во рамки на посетата, во 11 часот ќе се сретне со претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери.

Прочитај Повеќе »

Францускиот печат пишува за „крај на спорот за името“ на Македонија

timthumb (24)

Француските весници „Хуманите“ и „Либерасион“, неделникот „Експрес“ и телевизијата ЛЦИ, во ист ден објавуваат анализа за грчко – македонскиот спор за името стар скоро три децении, јавува дописникот на МИА. Еужен Барбеза од „Хуманите“ прашува уште во самиот наслов од својот текст, дали „се оди кон крај на раздорот околу …

Прочитај Повеќе »

Средба Заев-Бјорнстад: Македонија напредува кон НАТО и кон ЕУ

timthumb (23)

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со амбасадорот на Кралството Норвешка, Арни Бјорнстад. На средбата e констатиран напредок на Македонија кон НАТО и кон европските перспективи. Исто така договорена е поддршка од Кралството Норвешка на Република Македонија во текот на оваа 2017 година, во повеќе …

Прочитај Повеќе »

Притвор за екс началникот на петта управа Горан Грујовски и за Бошковски

goran-grujovski-480x644_1489401200-8399932

Ексначалникот на Петтата управа во МВР Горан Грујовски и неговиот соработник Никола Бошковски од Управата за безбедност и контраразузнавање одат во притвор. Петчлениот казнен совет, со кој раководи претседателот на Врховниот суд Јово Вангеловски, на третиот обвинет кој доби притвор од Скопска апелација, Тони Јакимовски, поранешен шеф на кабинетот на …

Прочитај Повеќе »