сабота , 21 октомври 2017

Македонија

Царовска : Обезбедени 16 милиони евра за вработување на млади, до крајот на годинава

FCP_0549

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска, директорката на Агенцијата за вработување на Република Македонија, Билјана Јовановска и постојаната претставничка на УНДП, Луиза Винтон на конференција за медиумите информираа за усвоените измени на ревидираниот Оперативен план за активни програми и мерки за вработување и услуги на пазарот на трудот …

Прочитај Повеќе »

Нов тим за живот во Прилеп

DSC02593

Гордо стоиме исправени пред големиот предизвик Прилеп да го претвориме во современа, развиена, безбедна, еколошки чиста и европска општина, со повисок стандард на живот за сите граѓани. Она што мораме сите заедно, храбро, одлучно, чесно и одговорно, да го направиме, е признавањето на фактот, дека имаме обврски кон себе, кон …

Прочитај Повеќе »

Средба на премиерот Заев со шефицата на ММФ, Рахман

DSC_4573

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од дел од економскиот тим во Владата, денеска се сретна со Јесмин Рахман, шефица на Мисијата на Меѓународниот монетарен фонд за Македонија. -Ориентирани сме кон развој и финансиска стабилност на државата. Создаваме услови за економски напредок и цениме дека е тој …

Прочитај Повеќе »

Упатство за граѓаните и фирмите како да исправат погрешна уплата кон државата

ministerstvo za finansii

Годишно од 1.000 до 1.200 лица и фирми имаат погрешна уплата на државната сметка или ги губат уплатниците, покажуваат статистиките на Министерството за финансии. Во таа насока на својата фејсбук-страница (https://www.facebook.com/MinistryOfFinanceRM/) Министерството за финансии објави туторијал кој покажува што треба да направат граѓаните доколку извршат погрешна уплата на такси, надоместоци и глоби, …

Прочитај Повеќе »

Манојловски до пратениците: Деца, дај бе смирете се, не губете нерви, во село кога седам со сточарите има покултурен однос

branko-manojlovski-696x465

Пратеникот од ДУИ, Бранко Манојловски кој е и најстар пратеник во Собранието им одржа лекција на пратениците, барајќи од нив да прекинат со националната омраза. – Деца, дај бе смирете се, не губете нерви. Ве слушам цело време и не можам да сфатам од каде таа национална омраза толку во …

Прочитај Повеќе »

Фетаи: Не може да сте осудени за кражба без да се наведе кој е предметот и кому му припаѓа

fatime

Специјалните јавни обвинителки Фатиме Фетаи и Ленче Ристовска, по завршувањето на седниците во Врховниот суд, изјавија дека од двата приговори поднесени до Врховниот суд за замрзнувањето на имотот на ВМРО-ДПМНЕ, и спогодбата на Звонко Костовски од УБК за случајот Пуч, бил разгледан само вториот, додека за случајот Талир, во кој …

Прочитај Повеќе »

ЛДП на локалните избори ќе настапи заедно со СДСМ

LDP-660x320

Либерално-демократската партија (ЛДП) синоќа донесе одлука на наредните локални избори да биде дел од победничката коалиција со СДСМ, коалиција која гарантира враќање на демократијата на локално ниво, расчистување со криминалното рабтоење и конечно, посветување на реалните локални проблеми на граѓаните. На синоќешната седница, Централниот одбор на ЛДП го прифати договорот …

Прочитај Повеќе »