среда , 23 август 2017

Македонија

Адеми : Владата ќе подготви национална стратегија за соработка со дијаспората

ademi

На вчерашната 24 та седница на Владата на Република Македонија, Владата ја усвои информацијата за потребата од изготвување Национална стратегија за соработка со дијаспората 2018/2023. Усвоениот документ е прв чекор кон креирањето на националната стратегија, и е прв пат една Влада за овие 26 години независна држава, да пристапи кон …

Прочитај Повеќе »

Заев на седница на Централен одбор: СДСМ е фаворит на претстојните локални избори

3-1

Попладнево се одржа седница на Централниот одбор на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, во проширен состав. Членовите на Централниот одбор и претседателите на Општинските организации на партијата дискутираа за актуелната политичка состојба во Република Македонија, за процесот на спроведување реформи во државата во интерес на граѓаните и донесоа неколку одлуки во пресрет на локалните …

Прочитај Повеќе »

Вангеловски не се откажува: И покрај одлуката на Апелација, Врховен ќе расправа дали бомбите ќе се користат како доказ

TiR8u-jovo-701x470

Претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски, не се откажува од идејата за расправа по рефератот дали бомбите на опозицијата може да се користат како докази во судската постапка. Вангеловски, кој е на годишен одмор, за „Макфакс“ изјави дека произнесувањето на Апелациониот суд во Скопје за издвојувањето на доказите во случајот …

Прочитај Повеќе »

Шелева, Димковска и Дурацоски во раководството на СВП

22082017123821_web_lidija_dimkovska_book_promotion_026

Министерството за култура вчера испрати известување за именување на новите членови на управниот одбор на манифестацијата „Струшки вечери на поезијата“, откако од функциите се откажаа претходно именуваните (Драко Лешоски, Маринела Ојлеска, Николина Велкоска-Глигороска и Џеладин Пошка) по жестоките реакции во јавноста. Министерот за култура, Роберт Алаѓозовски, донесе одлука за именување …

Прочитај Повеќе »

Бибер: Изненадувачки е агресивниот тон на Белград кон Скопје

biber-700x470-700x437

Повлекувањето на српските дипломати и агресивниот тон на српските медиуми кон македонската Влада е изненадувачки, иако настапот на Владата и на таблоидите со месеци беше агресивно насочен против новата македонска Влада, оценува во изјава за МИА, Флориан Бибер, експерт за Балканот и професор на Универзитетот во Грац, Австрија. – Овој …

Прочитај Повеќе »

ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ : Заштита на националните интереси

Pavle-Trajanov

Демократскиот сојуз смета дека повлекувањето на персоналот од амбасадата на Република Србија е сценарио за дестабилизација на Балканот од пошироки размери, каде се испреплетуваат геостратешки интереси на повеќе центри на моќ. Со овој непромислен, избрзан и не автентичен (Српски) акт, главната цел е да се блокираат евроатланските процеси на Македонија …

Прочитај Повеќе »

Средба на премиерот Заев со делегација на Европската зелена партија: Промените во Македонија се видливи, Владата има поддршка за евро-атлантските цели

DSC_4742

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со делегација од Европската зелена партија, предводена од Рајнхард Бутикофер, пратеник во Европскиот Парламент и ко-претседател, придружувани од претседателката на ДОМ, Лилјана Поповска. Промените во Република Македонија се видливи и разбудија надеж кај граѓаните и кај ЕУ дека е …

Прочитај Повеќе »