сабота , 24 јуни 2017

Македонија

Земјотрес во Охридското сеизмичко подрачје

timthumb (22)

Умерен земјотрес со интензитет од 3,9 степени според Рихтеровата скала попладнево во 15:10 часот го потресе југозападниот дел на Македонија, односно охридското епицентрално подрачје. Епицентарот на потресот е лоциран десет километри северно од Ресен, на длабочина од два километри во земјината кора. Два умерени земјотреси и пред два дена го …

Прочитај Повеќе »

Лицата со попреченост кампуваат пред Собрание, Царовска им вети подобри услови

mila-carovska-shatori-lica-so-poprecenost-zena-park

Родителите и децата со посебни потреби од денеска во наредните три дена со шатори ќе спијат во паркот Жена борец спроти Собранието, од каде што повторно ќе испратат апел да се слушнат нивните барања кои се однесуваат на законските измени за социјална заштита, за здравствено осигурување и во образованието. Претставници …

Прочитај Повеќе »

Министерот Спасовски оствари средба со унгарскиот колега Шандор Пинтер

19402446_10213260588330930_279779486_o

Министерот Оливер Спасовски на маргините на Конференцијата на Министри за внатрешни работи во рамките на Салцбуршкиот форум во Будимпешта, посветена на нелегалната миграција, миграцискиот притисок и актуелната ситуација долж Западно-балканската рута, денеска имаше средба со министерот за внатрешни работи на Република Унгарија Шандор Пинтер. Министерот Пинтер потенцира дека Република Унгарија …

Прочитај Повеќе »

Заев од Софија: Договорот за добрососедство ќе го потпишеме на Илинден во Македонија

Zaev-Sofija-3-860x680

Премиерот на Македонија, Зоран Заев, и неговиот домаќин, бугарскиот премиер Бојко Борисов, денеска во Софија разговарале за приближувањето на ставовите на двете земји околу договорот за добрососедство, кој како што изјавил Заев по средбата, ќе биде потпишан на 2 август, односно на празникот Илинден, кој заеднички ќе биде чествуван во …

Прочитај Повеќе »

ВМРО-ДПМНЕ: Владата да донесе одлука за 100-процентно обесштетување на овоштарите

timthumb (21)

Владата да донесе итна одлука за 100-процентно обесштетување на овоштарите и за најмалку 50 отсто да ги зголеми субвенциите за одржување на овошните насади, апелира денеска ВМРО-ДПМНЕ. Партијата воедно предлага државата да се вклучи во пронаоѓање нови пазари за извоз на праски, како и во заштита на македонските земјоделски производи. …

Прочитај Повеќе »

Судот го прифати обвинението за „Транспортер“ на СЈО

sjo-32

Основниот суд Скопје 1 соопшти денеска дека е прифатен обвинителниот акт од Специјалното јавно обвинителство за предметот „Транспортер“ и оти ќе биде закажан термин за почеток на судењето што ќе го води судијката Лидија Петровска. „Советот за оценка на обвинителен акт при Основниот суд Скопје 1 – Скопје кој постапуваше …

Прочитај Повеќе »

Овоштарите го блокираа патот Градско – Прилеп и се заканија со радикални штрајкови

praski

Овоштарите денеска го блокираа патот Градско – Прилеп еден час поради проблеми со откупот на праските. Во знак на револт, тие гo расфрлаа родот на патот и се заканија со радикализација на штрајкот. Поранешниот заменик-министер за земјоделство, Ванчо Костадиновски, пред една недела информираше дека родот пропаѓа, а земјоделците претрпуваат штета. Mинистерството за земјоделство, шумарство …

Прочитај Повеќе »