сабота , 21 октомври 2017

Македонија

Поради одрон, отежнато движењето на патот Скопје-Долно Блаце

odron

Сообраќајот на државните патишта се одвива пo влажни коловози. Интензитетот на сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. Од 19.30 часот на магистралниот пат Скопје – Долно Блаце кај м.в „Вражји вир“ сообраќајот се …

Прочитај Повеќе »

Ново рочиште за петкратното убиство кај Смилковското Езеро

smilkovsko

Денеска во Врховниот суд продолжува судското рочиште за случајот „Монструм“, за петкратното убиство кај Смилковското Езеро. Минатото рочиште беше одложено по барање на адвокатот на одбраната, Амир Алиспахиќ, кој го извести судот дека е на патување надвор од земјата. Јавната седница на која врховните судии треба да ги разгледаат жалбите …

Прочитај Повеќе »

Облачно време, претпладне со локален дожд

dozd

Времето денеска ќе биде променливо облачно, претпладне со услови за локален дожд со послаб интензитет. Попладне облачноста ќе се намали и врнежите ќе престанат. Ќе дува умерен до засилен ветер од западен и од југозападен правец. Вредноста на УВ-индексот ќе изнесува 6. Утринската температура ќе се движи од 13 до …

Прочитај Повеќе »

СДСМ : Неплатениот данок и кривичните пријави против нивните функционери најдобро докажуваат дека ВМРО-ДПМНЕ не се грижи за граѓаните

sdsm-sediste098-639x320

Кривичната пријава против крадоначалникот на општина Велес, Славчо Чадиев е уште еден доказ за криминалното, коруптивно владеење на ВМРО-ДПМНЕ на локално ниво. Со кривичната пријава против Чадиев, кривичната пријава против Миле Јанакиески, пресудите против градоначалниците од ВМРО-ДПМНЕ, Марјан Ристески и Александар Панов, како и кривичните пријави и обвиненија против Христијан Делев и …

Прочитај Повеќе »

СДСМ : ВМРО-ДПМНЕ е единствена партиjа којaшто не платила данок, се потврди лажната загриженост за економијата

sdsm-sediste098-639x320

Последните објавени информации дека коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ од претходните парламентарни избори не платила данок на државата, се уште еден доказ за лицемерното, неодговорно и антидржавно однесување на ВМРО-ДПМНЕ. Долгот што ВМРО-ДПМНЕ го има кон државата, поради неплатен данок, докажува дека партијата на Никола Груевски, воопшто не ја интересираат ниту граѓаните …

Прочитај Повеќе »

Каменуван возот што сообраќа на релација Скопје-Кичево

voz

Непознати сторители го каменувале возот што сообраќа на релација Скопје-Кичево на излезот од Гостивар. Како што велат од полицијата, непознати сторители вчера во 21.20 часот го каменувале патничкиот воз кој сообраќал на релација Скопје-Кичево. Каменувањето било извршено кај надвозникот на излезот од Гостивар, при што било искршено едно прозорско стакло …

Прочитај Повеќе »

Кривична пријава за градоначалникот на Велес за злоупотреба на службената положба

470340679_1280x720-701x330

Полицијата поднесе кривична пријава против градоначалникот на Велес, Славчо Чадиев, за злоупотреба на службената положба и овластување. Тој е осомничен за незаконско пренесување на правото на сопственост на недвижен имот од Општина Велес на Општина Чашка, кој веднаш го огласила за продажба со почетна цена 29.745.155 денари. „Пријавениот С.Ч. (58) …

Прочитај Повеќе »