среда , 23 август 2017

Македонија

Со закон ќе се забрани препродажба на карти за УЕФА суперкупот

filip-vtori-makedonski-832823893289-696x421

Собраниската комисија за политички систем денеска го разгледува предлогот на Владата за измени на Кривичниот законик со кои што ќе се забрани нелегално препродавање на карти за спортски натпревари, нешто што досега не било санкционирано со закон. Од Владата велат дека законските измени се неопходни да се донесат поради одржувањето …

Прочитај Повеќе »

Апелација одлучува по жалбата на Ѓоко Поповски, помошник-министер во МВР

advok

Апелациониот суд одлучува по жалбата на Ѓоко Поповски, помошник-министер во МВР задолжен за набавки, кој е осомничен во случајот „Триста“, за набавка на 300 полициски возила.  Во судот денеска дојдоа Поповски и неговите адвокати, Боро Тасевски и Димитар Данков, додека од Специјалното обвинителство застапници на обвинението се Стевчо Донев и …

Прочитај Повеќе »

Студентите на ФЕИТ ќе работат со светскиот лидер во мрежна безбедност

feit

Факултетот за електротехника и информациски технологии стана дел од академската мрежа на светскиот лидер во областа на мрежната безбедност – Palo Alto Networks. Со ова, велат од ФЕИТ, на студентите на Факултетот, поконкретно на модулот Телекомуникации и информациско инженерство (ТКИИ), ќе им се овозможи запознавање и практична работа со опремата на …

Прочитај Повеќе »

10 години Пиволенд – јубилејно издание на фестивалот кој ќе трае шест дена

pivo2-640x480

Оваа година, Пиволенд, прославува 10 години од своето постоење. Првиот Гурмански викенд со пиво – Пиволенд се одржа во 2008 година и за вкупно четири дена го посетија близу 60.000 љубители на овој древен пијалак. Веќе во 2009 година, имаше околу 150 000 посетители, а последните неколку години, бројката се …

Прочитај Повеќе »

Премиерот Заев на средба со високи претставници на Светска банка: Поддршка на Владата за економски развој на Македонија

sredba so S Banka

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од заменик премиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев и министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, вчера се сретна со Цирил Милер, потпретседател на Светска банка, Вашигтон, придружуван од регионалната директорка за Западен Балкан, Линда Ван Гелдер и директорот на Светска …

Прочитај Повеќе »

Продолжува собраниската седница за разрешување на Зврлевски

zvrlevski

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја продолжи седницата на која се расправа по барањето на СДСМ државниот јавен обвинител Марко Зврлевски да биде разрешен од должноста. Заменик-министерот за правда Оливер Ристовски на почетокот од расправата вчера образложи дека предлогот за разрешување е поради незаконито, ненавремено и недоволно стручно вршење …

Прочитај Повеќе »

Во Министерството за образование трошеле по 130.000 евра годишно за ручеци и вечери

hrana

За ненаменско трошење илјадници евра државни пари прво на листата е Министерството за образование и наука, во кое за цел вмровски мандат од десет години се сменија неколку министри Перо Стојановски, Никола Тодоров, Панче Кралев, Спиро Ристовски, Абдулаќим Адеми, Пиштар Љутфиу… Како што веќе објавивме во неделникот, „Фокус“ исто така располага со документите од кои може …

Прочитај Повеќе »