среда , 23 август 2017

Македонија

Министерот Шапуриќ во посета на Струмица

zoran

Министерот Зоран Шапуриќ престојуваше во Струмица каде оствари средба со в.д. градоначалникот Костадин Костадинов и посети повеќе производствени капацитети во овој регион. Како што соопшти денеска Кабинетот на министерот, на средбата Шапуриќ и Костадинов разговарале за можната соработка во разни проекти, коишто би биле насочени кон натамошен развој на економијата …

Прочитај Повеќе »

Блокада за депонирање на комуналниот смет од тетовските општини

Deponi_Tetove

Жители од неколку села кои гравитираат околу депонијата Русино, синоќа го блокираа транспорот и депонирањето на комунален смет од тетовскиот регион. Тие се незадоволни од непочитувањето на нивните барања кои претходно беа договорени со локалните самоуправи од полошкиот регион. Од синоќа пред полноќ, жители на Сушица, Симница, Ѓоновица, Долна и …

Прочитај Повеќе »

ИБНА: Коѕиас на 30 и 31 август во официјална посета на Македонија

kosias

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас на 30 и 31 август ќе престојува во официјална посета на Македонија, јави независната балканска новинска агенција – ИБНА, иако до сега нема официјална потврда од грчкото МНР. Според информациите на ИБНА, грчкиот министер за надворешни работи на 30 август со автомобил ќе …

Прочитај Повеќе »

Транспаренси Интернешнл и ЦЕИ бараат Собранието да скрати на патните трошоци

sobranie

Собранието на Република Македонија да направи измени во Законот за пратениците и да донесе Кодекс за етика на пратениците заради отстранување на проблемот со наплатата на нереално високи надоместоци за патни трошоци на пратениците, според препораките од извештаите на Државниот завод за ревизија, побараа „Транспаренси Интернешнл – Македонија“ и Центарот …

Прочитај Повеќе »

Кој ќе доцни на претстава нема да влезе во МНТ

mnt

Со почетокот на новата театарска сезона во Македонскиот народен театар, заради непречено следење на претставите, вратите за публиката ќе се затвораат во 19:55 часот, соопшти новиот директор на МНТ, Драган Спасов Дац, вчера преку својот профил на Фејсбук. „Во 20:00 часот почнува претставата! Ако некој не е во можност да присуствува …

Прочитај Повеќе »

Владата ќе ја одржи 24-тата седница

vlada

Владата на Република Македонија напладне ќе ја одржи 24-тата седница на која согласно предложениот дневен ред е Информацијата со акциски план за проектот Контрола на здравствените установи од страна на Фондот за здравствено осигурување на Република Македонија со цел еднаков квалитет на здравствена услуга за секој граѓанин. Од политичката сфера, …

Прочитај Повеќе »

Општина Центар ќе постави монтажен паркинг во Дебар Маало

debarmaalo_800x600-701x526

Општина Центар информира дека го поздравува конструктивниот протест кој вчера го одржаа граѓаните и побараа ослободување на тротоарите од возила во Дебар Маало. Општината смета дека барањата се целосно оправдани и уште веднаш ќе се посвети на решавање на овој проблем и подготовка на трајно системско решение. „Во таа насока …

Прочитај Повеќе »