сабота , 21 октомври 2017

Македонија

Никола Димитров: Денес сум во Прилеп за подршка на Илија Joваноски и за живот на сите

Никола Димитров Фотографија

Чест ми е што сум тука да го поддржам Илија, кандидатот за градоначалник. Мислам дека тоа што го почнавме во Декември, имаме сега прилика и шанса да го завршиме со локалните избори, се разбуди Македонија, ни требаше извесно време. Успеавме како народ да се организираме во услови кога ни потфрлија …

Прочитај Повеќе »

БРИМА: На локалните избори 25,2 отсто би гласале за СДСМ, 20,6 отсто за ВМРО-ДПМНЕ, а 6,1 за ДУИ

izbori

На локалните избори 25,2 отсто од граѓаните на национално ниво би го дале својот глас за СДСМ, 20,6 отсто би гласале за ВМРО-ДПМНЕ, 6,1 за ДУИ, 5,1 за Алијансата на Албанците, четири за БЕСА и два отсто за ДПА, покажуваат резултатите од Политичкиот барометар на БРИМА за спремноста за гласање …

Прочитај Повеќе »

Викендов дожд и намалување на температурите, на планините снег

oblacno dozd

Во земјава попладне се очекува  зголемена облачност, а во вечерните часови со зголемената облачност во западните и северните делови ќе има и локален дожд. Врнежите во текот на ноќта ќе се прошират кон централните делови на земјата. Ќе дува умерен ветер од јужен и југозападен правец, кој во вечерните часови …

Прочитај Повеќе »

Градоначалникот на Берово се возел во службеното возило за лични потреби – заработи кривична

nandziski

Кривична пријава за градоначалникот на Берово поднесе полицијата. Од Министерството за внатрешни работи соопштија дека надворешната канцеларија за криминалистички работи Берово во содејство со Одделот за економски криминал при Секторот за внатрешни работи Штип до Основното јавно обвинителство Берово поднесе кривична пријава против Д.Н. (59) од Берово поради постоење основи …

Прочитај Повеќе »

МВР: Лицето кое сакаше да го испрска Груевски со спреј на митингот треба да плати 500 евра

gruevski-ums-konferencija-1-640x329

Откако полицијата вчера приведе граѓанин кој се обиде да го испрска лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски со спреј додека тој говореше на митинг кај хотелот „Јадран“ во центарот на Скопје, денеска се огласија и од МВР. Од таму го потврдија инцидентот и против лицето Р.Р. ќе бидат поднесени прекршочни пријави по …

Прочитај Повеќе »

(ВИДЕО) Јанева: Сè уште не можам да потврдам дали тајните податоци од судот стигнувале до претседателот Иванов

janeva sjo

Специјалното јавно обвинителство ги анализира материјалите земени при вчерашните претреси во домовите и канцелариите експретседателот на кривичниот суд Владимир Панчевски и на лицата кои се сомничат за оддавање службена тајна, изјави денеска специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. Според неа, сè уште е рано да се каже дали тајните податоци за …

Прочитај Повеќе »

(ВИДЕО) Наумовски најави манифестација културно лето во Ѓорче Петров

naumovski-701x392-701x392

Кандидатот за градоначалник за општина Ѓорче Петров од редовите на СДСМ, Александар Наумовски, одржа прес-конференција на која се осврна на културата во општината и вети реконструкција на училиштето во село Кучково. „Домот на културата во следните четири години ќе биде дом на сите заинтересирани театарски групи, алтернативни бендови и музички …

Прочитај Повеќе »