сабота , 21 октомври 2017

Македонија

Панче Ангелов кој ја кубеше Шекеринска за коса призна вина

sudenje-za-Shekjerinska-701x520-1

Панче Ангелов кој на 27 април во Собранието ја кубеше за коса пратеничката Радмила Шекеринска денеска пред судот призна вина. На прашањето дали доброволно го дава признанието, тој одговори потврдно. Според обвинителката Наташа Кочовска признанието е околност за намалување на казната. Обвинителката рече дека кривичното дело е сторено без побуди …

Прочитај Повеќе »

Богдановиќ: Ново ЛЕД осветлување за пониски сметки и почиста средина

foto2

Кандидатот на СДСМ за градоначалик на општина Центар Саша Богдановиќ најави реконструкција на осветлувањето, нови ЛЕД штедливи светилки и зголемување на безбедноста. „Неосветлените улици, старите бандери и лошото осветлување не смеат да бидат сликата за општина Центар.Затоа ќе ја реконструираме елекричната мрежа .Старата и дотраена инсталација ќе биде заменета со …

Прочитај Повеќе »

Заев: Работиме сплотено за нови работни места, инфраструктура, за перспективите на Македонија!

RA2_2298

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев на синоќешниот митинг на СДСМ и коалицијата во Тетово се обрати кон граѓаните со пораки за заедништво, сплотеност и повика на заедничка работа што ќе ја води Македонија напред. „Oна што го гледавме, преку дозирани, пренатрупани кампањи, буквално перејќи го мозокот на нашиот народ, држејќи …

Прочитај Повеќе »

Шилегов: Преку јавно-граѓанско партнерство отвораме нови културни институции и ја децентрализираме културата

Petre Silegov, izjava

Се наоѓаме во поранешното Кино „Култура“, кое што повеќе од една деценија беше целосно затворено и руинирано. Еден мал дел од овој објект, последниве две години функционира независна културна сцена , но со поддршка на Град Скопје, којашто ќе следи после 15ти Октомври,  целиот негов капацитет ќе биде искористен и …

Прочитај Повеќе »

Премиерот Заев на средба со министерот за надворешни работи на Големото Војводство на Луксембург Жан Аселборн: Изразуваме голема благодарност за безрезервната и постојана поддршка на Луксембург за Македонија

DSC_9230

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска го прими во посета министерот за надворешни работи на Големото Војводство на Луксембург, Жан Аселборн, придружуван од неговиот домаќин, министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров. Премиерот Заев изрази задоволство што има прилика и на министерот Аселборн да му …

Прочитај Повеќе »

По смртта на мајката од Тетово, умре и бебето

tetovo-bolnica_0-701x453

Бебето родено во петокот вечерта на Гинеколошко-акушерското одделение во Клиничката болница во Тетово, чија 30-годишна мајка почина при породувањето, починало во текот на вчерашниот ден на Детската клиника во Скопје, информира Министерството за здравство. „Новороденчето починало вчера во текот на денот. Било примено во тешка состојба на Детска клиника во …

Прочитај Повеќе »

Владата ќе ги преиспитува критериумите за членство на државни службеници во одбори и совети

vladaRM-670x320

На вчерашната владина седница министрите разговарале за анализа и усогласување на критериумите според кои државни службеници се бираат и учествуваат во работата на управни одбори, совети, комитети и државни тела. Владата донесе заклучок министерствата во рок од 2 недели да достават информации до Владата за кртериумите, по што Министерството за …

Прочитај Повеќе »