среда , 23 август 2017

Спорт

Барселона го тужи Нејмар за 8,5 милиони евра

nejmar-e1503490167241

Откако го продаде на Пари Сен-Жермен за рекордни 222 милиони евра, Барселона покрена судска тужба против бразилскиот фудбалер Нејмар. Барселона го тужи Бразилецот за 8,5 милиони евра, барајќи од него да го врати бонусот за продолжување на договорот, на што се согласи само девет месеци пред да изнуди трансфер во …

Прочитај Повеќе »

Франција, Шпанија и Данска имаат сигурна ракометна иднина

rakomet1

Ракометните стратези на сениорските репрезентации на Франција, Шпанија и на Данска можат мирно да спијат и да не се грижат за иднината на својот ракомет. Нивните јуниорски и кадетски ракометни надежи во целост ги потврдија своите квалитети и доминантност над своите врсници, на веќе завршените светски првенства во двете категории, …

Прочитај Повеќе »

Шкендија пишува историја: Младинскиот тим во групите од Лигата на шампионите!

skendija-mladinski-sampion-615x400

Македонија ќе има свој претставник оваа есен во групната фаза од натпреварите во Лигата на шампионите, но во младинска конкуренција. Младинскиот шампион на Македонија, екипата на Шкендија ќе игра во групите од ЛШ во младинска конкуренција за фудбалери до 19 години. Оваа информација денеска ја лиферуваа од ФК Шкендија откако …

Прочитај Повеќе »

Карановиќ, Јовановски, Рајатовски…Прилеп се засилува пред новата Суперлига

55995-mak-rakomet-eurofarm-rabotnik-pelister-15112016-32130

Суперлигашот Прилеп претстави три нови засилувања за сезоната 2017/18. Тренерот Соколески веќе работи со новајлиите од Битола Пеце Рајатовски, кој дојде од Пелистер и голманот Мартин Јовановски, кој минатата сезона го чуваше голот на Еурофарм Работник. Изннадувачки дресот на Прилеп во новата сезона ќе го носи 207-сантиметри високиот десен бек, Лука …

Прочитај Повеќе »

„Вардарци“ тргнуваат за Катар: Не знаеме ништо за првиот противник

vardarr

Ракометарите на Вардар утре заминуваат за Катар, каде по освоената европска титула ќе се обидат да стигнат и до титулата на Суперглоуб. „Црвено-црните“ во изминатиот период работеа напорно на подобрување на физичката подготвеност, пред предизвиците што ќе ги очекуваат избраниците на Раул Гонзалес во претстојната сезона. Прв ривал на Вардар …

Прочитај Повеќе »

Кутињо останува во Ливерпул

kutinjo

Бразилскиот фудбалер Фелипе Кутињо останува во Ливерпул и покрај најавите за можен трансфер во Барселона. Каталонскиот клуб пред неколку дена објави дека ќе испрати уште една понуда за бразилскиот фудбалер во вредност од 118 милиони фунти, па ако „црвените“ одбијат ќе се откажат од обидите да го доведат во своите …

Прочитај Повеќе »

Ѓорческа против Ајава во првото коло од квалификациите на УС Опен

linaGorceska

Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа против 17 годишната Австралијка, Дестени Ајава ќе ја започне авантурата во квалификациите на УС Опен, Лина Ѓорческа го дозна противникот во првото коло од квалификациите за последниот гренслем турнир оваа година. Најдобрата македонска тенисерка на стартот од квалификациите на УС Опен ќе се сретне со …

Прочитај Повеќе »