сабота , 24 јуни 2017

Спорт

Дарко Панчев се дистанцираше од „Обединетите за фудбалот“

darko pancev

При формирањето на Обединетите за фудбалот, најголемото македонско фудбалско име Дарко Панчев беше потенцирано како кандидат за претседател на Фудбалската федерација на Македонија. Но, тоа што беше очигледно изминатиов овој период, дека Дарко Панчев веќе е дистанциран од „Обединетите за фудбалот“ денеска потврдено од лидерот на иницијативниот одбор Драган Томовски кој …

Прочитај Повеќе »

Кликовац, Хмирова и Лазовиќ остануваат во Вардар

vardarki

Андреа Кликовац, Татјана Хмирова и Барбара Лазовиќ ја продолжуваат соработката со Вардар и по истекот на нивните актуелни договори во јуни 2017 година, објави макеоднскиот шампион на официјалниот клупски сајт. Татјана Хмирова го продолжи договорот за дополнителни две сезони, исто како и Андреа Кликовац, а Барбара Лазовиќ ќе остана во …

Прочитај Повеќе »

Јонуз: Нема што да рушиме, се е срушено во мак-фудбалот

obedineti za ffm

Во македонскиот фудбал нема што да се руши, бидејќи се е срушено, порачаа од „Обединети за фудбалот“, на денешната прес конференција. Иницијаторите за смена во раководството во ФФМ потенцираат дека мора да има промени, за да дојдат подобри денови во фудбалот кај нас. Еден од главните иницијатори е некогашниот селектор …

Прочитај Повеќе »

СМА “Жирафа” продолжува со часови по пливање на Олимписки базен и СРЦ Борис Трајковски

zirafa

Драги родители, овој викенд продолжуваме со пливање, на исто место во исто време… Олимписки базен : 11: 12 часот СРЦ Борис Трајковски : 10-11 , 13-14 , 14:30 -15:30 Пливањето е вистински уметник за оформување на телото … Контакт тел: 071 963 583 ________________________________________________________________ Te nderuar prind këte vikend fillojmë …

Прочитај Повеќе »

Ефес го повлекува дресот со број 7 во чест на Петар Наумоски

efes naumovski

Патар Наумоски се враќа во Ефес Пилсен. Некогашниот капитен на македонската кошаркарска репрезентација, а сега претседател на МКФ, ќе добие посебно признание од турскиот тим. Наумоски e речиси седум години помина во тимот на Ефес и стана еден од најдобрите играчи во историјата на тимот. Во Истанбул дојде во 1992 …

Прочитај Повеќе »

Македонија е 13. ракометна сила во светот

rakomet

Македонија е 13. ракометна сила во светот. Нашата репрезентација по вчерашниот пораз од Норвешка од 34:24, на крајот заврши под број 13. Од селекциите кои што се пласираа во осмина-финалето, послаби од нас единствено се Бразил, Исланд и Белорусија. Додека, пак, кога ќе се собере севкупниот пласман, под Македонија има …

Прочитај Повеќе »

Спасен животот на фудбалерот Мејсон по вчерашната тешка повреда на черепот

mejs

Фудбалерот на Хал, Рајан Мејсон заработи фрактура на черепот, и имаше крварење во мозокот, по тешката повреда на вчерашниот натпревар со Челси. Синоќа веднаш беше опериран во „Сент Мери“ болницата во Лондон. При приемот во болницата беше во животозагрозувачка состојба, но лекарите успеаја да му го спасат животот. Според последните …

Прочитај Повеќе »