сабота , 21 октомври 2017

Спорт

Карановиќ, Јовановски, Рајатовски…Прилеп се засилува пред новата Суперлига

55995-mak-rakomet-eurofarm-rabotnik-pelister-15112016-32130

Суперлигашот Прилеп претстави три нови засилувања за сезоната 2017/18. Тренерот Соколески веќе работи со новајлиите од Битола Пеце Рајатовски, кој дојде од Пелистер и голманот Мартин Јовановски, кој минатата сезона го чуваше голот на Еурофарм Работник. Изннадувачки дресот на Прилеп во новата сезона ќе го носи 207-сантиметри високиот десен бек, Лука …

Прочитај Повеќе »

„Вардарци“ тргнуваат за Катар: Не знаеме ништо за првиот противник

vardarr

Ракометарите на Вардар утре заминуваат за Катар, каде по освоената европска титула ќе се обидат да стигнат и до титулата на Суперглоуб. „Црвено-црните“ во изминатиот период работеа напорно на подобрување на физичката подготвеност, пред предизвиците што ќе ги очекуваат избраниците на Раул Гонзалес во претстојната сезона. Прв ривал на Вардар …

Прочитај Повеќе »

Кутињо останува во Ливерпул

kutinjo

Бразилскиот фудбалер Фелипе Кутињо останува во Ливерпул и покрај најавите за можен трансфер во Барселона. Каталонскиот клуб пред неколку дена објави дека ќе испрати уште една понуда за бразилскиот фудбалер во вредност од 118 милиони фунти, па ако „црвените“ одбијат ќе се откажат од обидите да го доведат во своите …

Прочитај Повеќе »

Ѓорческа против Ајава во првото коло од квалификациите на УС Опен

linaGorceska

Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа против 17 годишната Австралијка, Дестени Ајава ќе ја започне авантурата во квалификациите на УС Опен, Лина Ѓорческа го дозна противникот во првото коло од квалификациите за последниот гренслем турнир оваа година. Најдобрата македонска тенисерка на стартот од квалификациите на УС Опен ќе се сретне со …

Прочитај Повеќе »

Јотовски напредуваше пет места на АТП листата

jotovski

Македонскиот тенисер со најдобар пласман Томислав Јотовски напредуваше пет места на новата ранг листа на АТП и сега се наоѓа на 579-та позиција со 52 поена. Тој изминативе две недели немаше настапи на турнири по серијата од пет фјучрси во Грузија (три) и во Македонија (два), каде ја постигна и …

Прочитај Повеќе »

Мбапе избркан од тренинзите на Монако, се степал со соиграч

mbape-trening-monako-615x400

Килијан Мбапе е се поблизу до трансфер во редовите на Пари сен Жермен, а младиот голгетер прави се што може за да се пресели во Париз. Весникот „Л’Екип“ објави дека Мбапе минатата седмица дури и влегол во физичка пресметка со еден свој соиграч, по што бил отстранет од тимот и …

Прочитај Повеќе »

Храбар потег: Клучниот првотимец на Мурињо му посака добредојде на Ибра со заканувачко видео

ibra-baji

Англиските таблоиди се погласно најавуваат дека Златан Ибрахимовиќ ќе го обнови договорот со Манчестер Јунајтед откако рехабилитацијата минува во подобар тек од што било кој очекуваше, а како доказ на тоа, самиот фудбалер вчера постираше едно видео преку кое се обиде да долови дека повредата и патериците се далеку зад него. …

Прочитај Повеќе »