сабота , 21 октомври 2017

Спорт

ЛШ: Металург го пречекува Спортинг, нова шанса за први бодови во шампионската лига

rk-metalurg-ls

Ракометарите на Металург попладнево против Спортинг ги очекуваат првите бодови во Лигата на шампионите. Македонскитео вицепрвак досега запиша два порази додека Спртинг е со ефект  од една победа  и пораз. Металург  од 17-30 е домаќин на Спортинг , натпревар во која тимот од Автокоманда  очекува први бодови сезонава во лигата …

Прочитај Повеќе »

ФИФА: Фенербахче може да го регистрира Елмаз

elif-elmas-701x495

ФИФА ја прифати апликацијата што Фенербахче ја поднесе за трансферот на македонскиот репрезентативец Елиф Елмаз, објави турскиот фудбалски гигант на својата интернет-страница. Ова значи дека Фенербахче ќе може да го регистрира Елмаз. Позитивната одлука што ја донесе ФИФА значи дека Елмаз, кој на 27 септември ќе наполни 18 години, во …

Прочитај Повеќе »

Арената го трча последниот круг, Вардар и Работнички треба да ја спасуваат од колапс

filip-vtori-makedonski-832823893289-696x421

Неочекувано високите цени за изнајмување на националната арена „Филип Втори”, особено за натпреварите на Вардар во Европа Лигата се заради лошата финанска кондиција на Акционерското друштво за стопанисување со станбен и деловен простор во интерес на Република Македонија. Така барем соопштија од претпријатието што е задолжено да се грижи за …

Прочитај Повеќе »

Бојкот за „Филип Втори“?! Вардар со Ренова ќе игра во Маџари

98162-uefa-le-fudbal-trening-na-vardar-13092017-2471

Македонскиот првак Вардар нема да игра на „Филип Втори“ на првиот меч како домаќин откако јавно го осуди зголемувањето на цените на АДСДП за изнајмување на нашиот најголем стадион. В среда „црвено-црните“ ќе бидат домаќини на мечот против Ренова, во рамките на шестото коло од Првата лига, на стадионот „Борис …

Прочитај Повеќе »

Милионите вродија со плод: Милан 10 години чекаше на ваков старт

milan

Милан оваа сезона во првите четири кола запиша три победи и тоа е, инетресно, најдобар старт на „росонерите“ во изминатите десет години. Тимот на Монтела забележа катастрофален пораз од Лацио, но запиша три победи во првите четири кола. Ова е најдобар резултат за „росонерите“ уште од сезоната 2006/07, кога после првите четири …

Прочитај Повеќе »

Мурињо поголем оптимист од Куман за пласманот на Евертон

sp-murinjo

Менаџерот на Манчестер Јунајтед, Жозе Мурињо по победата над Евертон на Олд Трафорд со 4:0 во 5. коло од англиската Премиер лига, изјави дека гостите од Ливерпул се добар тим и заслужуваат да бидат меѓу четирите најдобри. Со оваа констатација не се сложи менаџерот на „карамелите“ кој очекува неговиот тим …

Прочитај Повеќе »

Тањевиќ поднесе оставка и објави крај на кариерата

Bogdan-Tanjevic-701x464

Кошаркарскиот сојуз на Црна Гора соопшти дека досегашниот селектор на репрезентацијата, Богдан Тањевиќ, се повлекол од функцијата и дека во исто време ја завршува тренерската кариера. Тањевиќ оставката ја поднесе по враќањето во Црна Гора од Европското првенство, на кое репрезентацијата испадна во осмина-финалето од летонија. „Посебна благодарност му должиме …

Прочитај Повеќе »