сабота , 24 јуни 2017

Спорт

Двојна круна за Ристовски и Жута

rieka

Македонските фудбалски репрезентативци Стефан Ристовски и Леонард Жута со тимот на Риека стигнаа до двојната круна во Хрватското првенство. Откако неодамна ја прослави шампионската титула, Риека синоќа го освои и Купот на Хрватска, совладувајќи го Динамо Загреб со 3:1. Ристовски го почна натпреварот и играше до 85.минута кога беше заменет …

Прочитај Повеќе »

Манчестер Јунајтед ја одби понудата на Реал за голманот Де Геа

de-gea

Освојувачот на Лига Европа, Манчестер Јунајтед ја одбил понудата од 68 милиони евра што Реал Мадрид ја испратил за ангажман на голманот Давид де Геа, објави „Скај спортс“. Според оваа информација, ниту три пати поголемата сума што Јунајтед ја плати за трансферот на шпанскиот голман од Атлетико во 2015 година, …

Прочитај Повеќе »

Перо Антиќ на прием кај претседателот Ердоган со соиграчите од шампионот Фенербахче

антиќ ердоган

По примерот на НБА шампионите, турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска го прими новиот европски првак Фенербахче. Заедно со своите соиграчи, на приемот присуствуваше и македонскиот интернационалец Перо Антиќ. Ердоган се фотографираше покрај пехарот од Евролигата, а од Фенербахче на подарок доби дрес со бројот 1 и шампионска маичка потпишана …

Прочитај Повеќе »

Штербик: Можеме да издржиме два меча за 24 часа

sterbik

Голманот на Вардар Арпад Штербик е убеден дека неговите соиграчи имаат квалитет и сили да одиграат два тешки натпревара во два дена на претстојниот „Фајнал фор“ турнир од ракометната Лига на шампиони. – Целосно сме сконцентрирани на овие натпревари. Се е подредено на тој настап. Овој турнир се игра во …

Прочитај Повеќе »

Валверде нов тренер на Барселона

valvedre

Ернесто Валверде е нов тренер на шпанскиот фудбалски великан Барселона, соопшти претседателот на клубот Хосеп Бартомеу. Доскорешниот тренер на Атлетик Билбао ќе потпише двегодишен договор со клубот со можност соработката да се продолжи на уште една година. На тренерското место на „Камп Ноу“ Валверде ќе го наследи Луис Енрике, а …

Прочитај Повеќе »

Македонско трио фантастико – Барди, Филиповски и Исени во Топ-20 Источноевропски бисери

rep

Познатиот холандски портал за фудбал „Voetbalzone” ги рангираше тројцата македонски таленти, Енис Барди, Бесар Исени и Кристијан Филиповски во Топ-20 фудбалски надежи од Источна Европа, а нашата земја е на првото место заедно со Русија, со по тројца бисери. Барди, кој игра за Ујпешт во Унгарија беше во ова друштво …

Прочитај Повеќе »

Ролан Гарос: Ѓорческа поведе против Лемон

linaGorceska

Лина Ѓорческа поведе со 1:0 против Кирине Лемон во првото коло во квалификациите за Ролан Гарос. Најдобрата македонска тенисерка го зададе решавачкиот удар во осмиот гем. Направи брејк што во наредниот успеа и да го потврди и по половина час игра да дојде до предност во дуелот со Холанѓанката. Ѓорческа …

Прочитај Повеќе »