сабота , 24 јуни 2017

Спорт

Пелистер го победи Хоризонт во бараж мечот за Првата лига

pelister

Денеска се одиграа првите бараж дуели за пополнување на Првата и Втората македонска фудбалска лига. Екипата на битолски Пелистер забележа победа над Хоризонт Турново во мечот одигран на стадионот „Ѓорче Петров’’ во Скопје. На средбата за пополнување на Првата лига, Пелистер славеше со 2:1. Екипата на Хоризонт поведе уште во …

Прочитај Повеќе »

Неизвесен настапот на Роналдо во финалето на Лига на шампиони

ronaldo naluten

Најдобриот фудбалер на Реал Мадрид Кристијано Роналдо се повреди на денешниот тренинг, но се уште не е познато дали е загрозен неговиот настап во финалето од Лигата на шампионите против градскиот ривал Атлетико. Според „Марка“ Португалецот по дуел со Дани Карвахал падна на теренот и потоа го напушти тренингот. Најдобриот …

Прочитај Повеќе »

Прандели нов тренер на Лацио

prandeli

Поранешниот тренер на Италија, Чезаре Прандели по состанокот со сопственикот на римскиот клуб Клаудио Лотито ја добил довербата да го предводи Лацио. Италијанските медиуми објавија дека договорена е двегодишна соработка за која Прандели ќе добива два милиона евра по сезона. Прандели беше селектор на Италија од 2010 година до 2014 …

Прочитај Повеќе »

Суарез неизвесен за Копа Америка

suarez

Уругваецот во тимот на Барселона, Луис Суарез кој зад себе има одлична сезона и награда за најдобар стрелец во Примера, синоќа во финалето од шпанскиот куп заработи повреда на тетивата и го стави под знак прашалник неговиот настап на првенството на Јужна Америка. Суарез во 57.минута на дуелот со Севиља …

Прочитај Повеќе »

(ВИДЕО) Емотивно роденденско шоу на бугарскиот фудбалски ас Стоичков

s11

Легендарниот бугарски фудбалер Христо Стоичков со спектакуларен фудбалски натпревар во Софија го одбележа својот 50. роденден. Тимот на Стоичков беше подобар од светските ѕвезди со 4-1, а головите ги постигнаа Балаков, Бербатов, Петров и Стоичков за победничката екипа, а Жули за светските ѕвезди. Од нашата земја гости на роденската забава …

Прочитај Повеќе »

Италијанската фудбалска репрезентација добива нов селектор

selektor

Тренерот на Торино Џампиеро Вентура ќе биде новиот селектор на фудбалската репрезентација на Италија. Како што јавуваат италијанските медиуми, раководството на Италијанскиот фудбалски сојуз одлучи по Европското првенство на местото на Антонио Конте кој ќе ја преземе менаџерската позиција во Челзи, да го ангажира Вентура. Сите формалности околу договорот би …

Прочитај Повеќе »

Куманово поведе со 1-0 во финалето против МЗТ Скопје

kosharka

Екипата на Куманово направи „брејк’’ и поведе со 1-0 во победи против МЗТ Скопје Аеродром во финалето од кошаркарскиот шампионат на Македонија. Во првиот натпревар од финалето на плејофот, одигран попладнево во СЦ „Јане Сандански’’ кошаркарите на Куманово забележаа победа над МЗТ Скопје со 87:84 по четвртини 23:23, 15:18, 20:23 …

Прочитај Повеќе »