среда , 23 август 2017

Спорт

Продадени повеќе од 15.000 влезници за мечот Милан – Шкендија уште во првиот ден

milan

Ждрепката одлучи тетовска Шкендија да одигра двомеч во плеј-офот за Лигата на Европа против еден од најголемите светски клубови, Милан. Италијанскиот клуб не е на посакуваното ниво во последните неколку години, но ова лето направи драстични измени со помош на кинеските инвеститори. Монтела доби десет нови засилувања, па амбициите пред …

Прочитај Повеќе »

СЕРГЕЈ САМСОНЕНКО: ДОСТА Е!

sergej-50

Веднаш по враќањето во главниот град, првиот човек на Вардар, господинот Сергеј Самсоненко одлучи да и се обрани на спортската јавност во нашата земја. Во своето писмо г. Самсоненко најавува дека ова ќе биде последната сезона во која ќе биде  инвеститор во трите најголеми спортски субјекти во нашата држава. Соопштението …

Прочитај Повеќе »

Погоди во Скопје, па доби нов договор со Реал: Иско со откупна клаузула од 700 милиони!

isko

Еден од најперспективните млади фудбалери, Иско Аларкон беше стрелец на вториот погодок за Реал Мадрид во победата на УЕФА Суперкупот во Скопје против Манчестер Јунајтед. Добрите игри од крајот на минатата сезона и одличниот старт на новата му донесоа нов договор со „кралскиот“ клуб за следните пет години. Шпанецот ќе …

Прочитај Повеќе »

Европски цени пред арената „Филип Втори“ за мечот од УЕФА Супер купот

timthumb (1)

Полека се привршуваат и последните детали пред вечерашниот меч меѓу Реал Мадрид и Манчестер Јунајтед во рамките од УЕФА Супер купот. Строгите правила за организација на овој настап кој ги делегира Европската фудбалска федерација (УЕФА). Воедно УЕФА ги одобрува и сите дозволи за работа на објектите во близина на Националната …

Прочитај Повеќе »

Официјално Стефан Ристовски нов член на Спортинг Лисабон

timthumb (26)

Македонскиот репрезентативец Стефан Ристовски и официјално е нов член на португалскиот клуб Спортинг. Тимот од Лисабот и фицијално го претстави Ристовски како ново засилување. Македонскиот фудбалер кој ги бранеше боите на хрватскиот шампион, Риека, потпиша едногодишен договор и ќе ги игра како позајмен играч до крајот на сезоната, со опција …

Прочитај Повеќе »

Ливерпул понудил, Лајпциг одбил 75 милиони евра за Кеита

keita

Сопственикот на РБ Лајпциг, Дитрих Матешиц, рекол дека клубот одбил 75 милиони евра кои Ливерпул ги понудил за Наби Кеита. Менаџерот на Ливерпул, Јирген Клоп, ова лето имаше желба да го донесе играчот од Гвинеја на „Енфилд“, но Лајпциг нема намера да продаде еден од своите најдобри играчи. „Ние не ги продаваме …

Прочитај Повеќе »

Официјално: Во ЛШ стартуваат нови правила, натпреварите во други термини

uefa

Се ќе биде поинаку, богатите ќе играат со богатите, но и повеќе преноси ќе значат поголема сума на пари Новиот формат во ЛШ ќе стапи на сила од следното лето, тоа е резултат на компромисот помеѓу УЕФА и големите екипи, односно водечките фудбалски нации, но и обидот да се спречи …

Прочитај Повеќе »