сабота , 21 октомври 2017

Спорт

Уште еден пијаница на „Островот“: Уапсен селекторот на Северна Ирска

onil

Вејн Руни нема монопол на „славата“ од претерано консумирање алкохол, бидејќи дел од вниманието му украде селекторот на фудбалската репрезентација на Северна Ирска, Мајкл О’Нил. О’Нил бил уапсен со обвинение за управување со возило под дејство на алкохол. Според извештаите, селекторот бил запрен од полиција близу Единбург, во Шкотска, во …

Прочитај Повеќе »

Марковиќ го засилува ППД Загреб

markovic-ppd-zagreb

Хрватскиот ракометен шампион Загреб во продолжение на сезоната ќе биде посилен за Жарко Марковиќ. 31-годишниот одличен десен бек ќе го поплни испразнетото место во Загреб по повредата на Давид Миклавчич. Црногорецот од 2014 година настапува за репрезентацијата на Катар, а од пред неколку месеци е слободен играч, бидејќи неговиот поранешен …

Прочитај Повеќе »

Меси ја отсвири химната на Лигата на шампиони на клавир

mesi-klavir

Дека фудбалот не му е единствен талент на еден од најдобрите фудбалери на светот, аргентинскиот репрезентативец и ѕвездата на Барселона, Лионел Меси, покажа отсвирувајќи ја химната на Лигата на шампиони на клавир. Групната фаза на Лигата на шампиони почнува вечерва, а Меси за потребите на снимањето на спотот на компаијата …

Прочитај Повеќе »

Мурињо пред стартот на ЛШ: Англиските клубови имаат потежок пат!

sp-murinjo

Менаџерот на Манчестер Јунајтед, Жозе Мурињо, изјави дека неговиот тим е подготвен, а играчите се доволно мотивирани пред настапите во Лигата на шампионите (ЛШ). „Црвените ѓаволи“ по две години пауза се враќаат во Лигата на шампионите, како освојувачи на Лига Европа. „Лигата на шампионите е нашето природно напреварување. Се радуваме на почетокот …

Прочитај Повеќе »

ЦИЕС: Манчестер Сити го има најскапиот тим

citi

Меѓународниот центар за спортски студии (ЦИЕС) направи листа на најскапите фудбалски тимови. Помалку изненадувачки, лидер на листата е Манчестер Сити, иако Пари Сен Жермен летово го реализира најскапиот трансфер во историјата на фудбалот. Манчестер Сити во летниот преоден рок потроши 215 милиони фунти на засилувања па вредноста на тимот порасна на 853 милиони евра. …

Прочитај Повеќе »

ЛШ: Јувентус со кадровски проблеми гостува во Барселона

juventus-vs-lazio-serie-a-partido-y-resultado-en-directo

Мега дербито помеѓу Барселона и Јувентус е дуелот што ја отвора 26.сезона во Лигата на шампионите. Вечерва на програмата се натпреварите во групите А, Б, Ц и Д, а покрај пресметката на „Камп Ноу“, ќе се одиграат уште седум други натпревари. Барселона на стартот на натпреварите во Лигата на шампионите …

Прочитај Повеќе »

Мончи: Атлетико е потежок противник од Челси

monci

Спортскиот директор на Рома, Рамон Родригес Вардехо, во фудбалскиот свет познат како Мончи, пред мечот на римскиот тим со Атлетико Мадрид, рекол дека шпанскиот тим е многу потежок ривал во групата од англискиот првак Челси. Рома, во вторник, на „Олимпико“ ќе го пречека Атлетико во рамките на првото коло во …

Прочитај Повеќе »