сабота , 21 октомври 2017

Спорт

Металург доби специјална покана од ЕХФ за настап во ЛШ

metalurg-nekse

Ракометниот клуб Металург добил специјална покана од Европската ракометна федерација (ЕХФ) за настап во Лигата на шампионите во наредната сезона. Во ЕХФ не ги заборавиле успесите на клубот од Автокоманда кој во последните три сезони играше во Топ 16 фазата, а две години беше дел од најдобрите осум во Европа. …

Прочитај Повеќе »

Петар Наумовски нов претседател на Кошаркарската федерација на Македонија

petar-naumoski

Петар Наумоски и официјално е новиот претседател на Кошаркарската федерација на Македонија. Тој е избран едногласно на Собранието што се одржа попладнево во хотелот Александар Палас во Скопје, каде беа присутни сите 28 претставници со право на одлучување. Легендата на македонската кошарка Наумовски, на почетокот на Собранието за противник кандидат го …

Прочитај Повеќе »

Лазаров: Оптимист сум дека ќе го дадеме најдоброто од нас

lazarov_kiril_nagrada

Ракометната репрезентација на Македонија денеска го имаше собирот во пресрет на двата квалификациски дуели со светскиот, европски и олимписки шампион Франција. Избраниците на селекторот Ивица Обрван денеска и утре ќе одработат по еден тренинг до натпреварот со Франција во среда во СЦ „Борис Трајковски“. – Како и за сите, така …

Прочитај Повеќе »

(ВИДЕО) Кличко ја одбрани титулата

klickotitula-620x320

Владимир Кличко ја одбрани титулата во тешка категорија. Украинскиот боксер на поени го победи Брајант Џенингс. Кличко 18-ти пат во низа ја одбрани титулата со што стигна до второто место на вечната листа, пред него е само Лери Холмс кој 19 пати во низа успеал да ја обрани титулата во …

Прочитај Повеќе »

Нерешено на стартот на 34.коло во Премиер лигата

132614391

Без победник со резултат 2:2 попладнево заврши првиот натпревар од 34. коло на Англиското фудбалско првенство меѓу домашниот Саутемптон и Тотенхем. Двоен стрелец за Саутемптон беше Италијанецот Грацијано Пеле (29 и 65.минута), за Тотенхем погодија Ерик Ламела (43) и Насер Чадли (70). Саботната премиерлигашка програма ја сочинуваат уште седум дуели: …

Прочитај Повеќе »

Предлогот на ФИБА е неприфатлив

fiba-590x320

Осум национални и регионални кошаркарски натпреварувања, меѓу кои е и АБА лигата, одбија да го поддржат календарот за 2017 година кој го предложи ФИБА. Покрај тоа од ФИБА бараат да се воведе парична компензација за клубовите чии кошаркари настапуваат за националните селекции. Во писмото кое го потпишале француската, германската, италијанската, …

Прочитај Повеќе »

Македонските атлетичари се подготвуваат во Црна Гора

pandev-atletika-s

Најдобрите македонски атлетичари во организација на Македонскиот олимписки комитет (МОК) и на Атлетската федерација на Македонија (АФМ) од среда почнаа подготовки во Црна Гора, кои ќе траат до 2 мај. Целта на подготовките е нашите атлетичари во добра форма да настапат на Европските игри (ЕИ) во Баку 2015. Подготовките ќе се изведуваат …

Прочитај Повеќе »