сабота , 21 октомври 2017

Свет

Загреб: Извикувал „Зиг хајл“ и напаѓал луѓе со солзавец

zagreb

Во центарот на Загреб се случи инцидент во кој полесно е повредено едно лице, јавуваат хрватските медиуми. Од полицијата за „Индекс.хр“ потврдуваат дека во трамвај на линијата бр. „6“ непознат маж најпрво салутирал со нацистички поздрав и извикувал „Зиг хајл“. Потоа, кога една патничка во трамвајот го предупредила на неговото …

Прочитај Повеќе »

Нобеловата награда за мир доделена на Меѓународната компанија за укинување на нуклеарното оружје

nobel-prize-award-overview-701x245

Меѓународна компанија за укинување на нуклеарното оружје (ICAN) ја доби годинешната Нобелова награда за мир за десетгодишната кампања за отстранување на нуклеарно оружје во целиот свет. Меѓународната компанија за укинување на нуклеарната програма е коалиција од невладини организации од повеќе од 100 земји која е предводник во напорите да се …

Прочитај Повеќе »

Шпанија: Почна судењето на припадници на каталонската полиција

spanija

Шпанскиот национален суд денеска почна со испитување на шефот на регионалната полиција на Каталонија, Жозеп Луис Трапер, кој е осомничен дека под негова команда полицајците не презеле соодветни мерки за да го спречат гласањето на референдумот за независност на оваа шпанска покраина. Освен Трапер, пред судот се појавиле и претседателите …

Прочитај Повеќе »

Борисов: Грција да го реши спорот со Македонија како Бугарија

bojko-borisov-540x323

Грција и Македонија треба да најдат решение за меѓусебниот спор како што тоа го направија Софија и Скопје, изјави бугарскиот премиер Бојко Борисов. – Треба да се најде решение меѓу двата народа така како што ние го најдовме бидејќи Грција ќе ги блокира за НАТО и за ЕУ, истакнува Борисов …

Прочитај Повеќе »

Приемот на Косово не е на дневен ред на УНЕСКО

uneskozgrada-540x320

Приштина досега не поднела официјално барање за прием во УНЕСКО и затоа таа тема не е на дневен ред на седницата на Извршниот совет на УНЕСКО, која почнува денеска, а на која се утврдува дневниот ред за Генералната конференција што ќе се одржи во ноември. – Бидејќи пленарните седници на …

Прочитај Повеќе »

Европратениците се согласија дека нема доволно напредок во разговорите за „Брегзит“

breg

Европскиот парламент денеска го одобри предлогот, во кој се вели дека разговорите за „Брегзит“ не постигнале доволно напредок за да започне следната фаза на преговорите за „развод“ меѓу Брисел и Лондон, објави АФП. Членовите на Европскиот парламент го прифатија предлогот со 557 гласа за, 92 против и 29 воздржани, со …

Прочитај Повеќе »

Албанија e управувана од четири криминални групи

доналд-лу

Американскиот амбасадор во Тирана, Доналд Лу, го обвини раководството на Албанија за директна замешаност во криминални дејствувања. Американскиот амбасадор Лу на прославата на 2о-годишнината на студиите по магистратура во Тирана, според весникот ,,Мапо“ изјавил дека ,,Албанија е управувана од страна на четири крминални групи“. Тој ја изнесе оценката дека во …

Прочитај Повеќе »