среда , 23 август 2017

Свет

Шефот на египетската дипломатија Шамех Шукри ја откажа средбата со Џаред Кушнер

к(5)

Египетското Министерство за надворешни работи соопшти дека ја откажало денешната средба на министерот Самех Шукри со Џаред Кушнер, советник на американскиот претседател Доналд Трамп, без да бидат дадени детали за причината за ваквит потег. Одлуката да не се одржи средбата Шукри-Кушнер, на која требаше да се разговара за актуелната ситуација …

Прочитај Повеќе »

Според Брнабиќ разузнувачките дејства конкретна причина за повлекување од амбасадата

barnabik

Српската премиерка Ана Брнабиќ изјави денеска дека “разузнавачките дејства” биле  конкретна причина за повлекувањето на персоналот од српската амбасада во Скопје. Брнабиќ притоа истакнала дека премиерот Зоран Заев на самитот на Берлинската иницијатива во Трст рекол дека неговата земја ќе се воздржи од гласањето за прием на Косово во УНЕСКО. …

Прочитај Повеќе »

Опозицијата го критикува Вучиќ: Ова е политика на страв и омраза

sasajankovic-777x437

Лидерот на српското Движење на слободни граѓани, Саша Јанковиќ, денеска ја критикуваше надворешната политика на претседателот на Србија, Александар Вучиќ, што тој  ја нарекува “политиката на заканувачки конфликт”, а особено, како што се вели во соопштението, тековното влошување на односите со соседните земји, со кои Србија немаше сериозни несогласување. „Со …

Прочитај Повеќе »

Обраќање на авганистанскиот претседател до нацијата по објавената стратегија на САД

timthumb

Авганистанскиот претседател Ашраф Гани денеска се обрати до нацијата, веднаш по објавувањето на новата стратегија на САД за војната во Авганистан. – Ние не се наоѓаме само во првите борбени редови на војната, туку сме и прва борбена линија на светската безбедност, истакна Гани. Според него, новата американска стратегија е …

Прочитај Повеќе »

Муслимани со протестен марш го осудија тероризмот во Барселона

муслимани

Речиси 2.500 муслимани демонстрираа во Барселона против тероризмот. Маршот започна кај Плаза де Каталина, во близина на местото каде што беше извршен терористичкиот напад, во кој исламист, возејќи комбе, удри во толпа луѓе на Ла Рамбла убивајќи 14 луѓе. Муслиманските заедници во Барселона синоќа се собраа да им оддадат почит …

Прочитај Повеќе »

Дачиќ: Сакаме во Скопје да разберат дека знаеме се….

dacic1

Потпретседателот на Владата на Србија и министер за надворешни работи Ивица Дачиќ, изјави денеска дека одлуката да биде повлечен целиот персонал од амбасадата во Македонија претставува порака до Скопје дека Белград „знае се што договарале или за што се договориле“, а тоа, како што наведе, е нешто што не им …

Прочитај Повеќе »

Русија го исплатила последниот долг од Советскиот Сојуз

rusijaKremlj

Руските власти соопштија дека го исплатиле и последниот долг на земјата наследен од Советскиот Сојуз. Министерството за финансии наведе дека властите платиле 125 милиони долари на Босна и Херцеговина како резултат на трговскиот договор кој земјата го имала со Советскиот сојуз во рамките на Југославија. Според министерството, долгот на БиХ …

Прочитај Повеќе »