среда , 23 август 2017

Свет

Разбиен меѓународен ланец кој лошо коњско месо во Европа го подметнувал како скапо телешко месо

meso

Околу 66 лица се уапсени бидејќи е разбиен меѓународен ланец на илегална трговија со коњско месо ширум Европа, објави Европол вчера. Криминалната мрежа е обвинета за продажба на евтино коњско месо како скапо телешко. Според изјава на претставник на Европол, месото не било за човечка исхрана и е третирано со …

Прочитај Повеќе »

Лидерот на ИСИС е жив, знаеме каде точно се наоѓа: Курдски службеник го шокирал светот

isis

Лахур Талабани за “Reuters” рекол дека ИСИС, по поразот, ќе се сврти кон бунтот како начин на делување. По шпекулациите дека лидерот на ИСИС, Абу Бакр Ал Багадади, е убиен, еден високо позициониран курдски службеник задолжен за борба против тероризмот, изјавил денес дека е речиси 100 проценти сигурен дека Багдади …

Прочитај Повеќе »

Меркел планира да управува со Германија и следните четири години

merkelsino-540x320

Германската канцеларка Ангела Меркел има намери да продолжи да управува со Германија како канцелар и во текот на следните четири години, изјави во интервју за телевизијата „А-Ер-Де“, што ќе биде објавено денеска. – Никој не може да знае што ќе ни донесе животот, но јас со сигурност планирам да продолжам …

Прочитај Повеќе »

За три месеца Трамп потрошил 300.000 долари за адвокати

donaldtramp

Во периодот од април до јуни 2017 година екипата на Доналд Трамп потрошила приближно 678.000 долари за правни консултации, соопшти списанието „Политико“, повикувајќи се на финансиските податоци добиени од екипата на шефот на државата, пренесе ТАСС. Расходите за правници, правени од блиските луѓе на Трамп, суштински се зголемиле откако се истражува …

Прочитај Повеќе »

Брегзит: Без план, но со цврста решеност

bregzit

Желбата на британската влада е излез од ЕУ, но на каков начин? Под какви услови? Кои ќе бидат последиците? Дел од одговорите можеби ќе ги даде втората рунда преговори во Брисел. Од денеска во Брисел ќе се преговара поинтензивно околу Брегзит. Претстојат тешки недели и месеци, за преговарачите, но и …

Прочитај Повеќе »

Лидерката на „одредот на смртта“ на ИД е Албанка од Косово

ID-women-701x394

Од просторите на Косово, во редовите на Исламска држава (ИД), во Сирија и Ирак се борат вкупно 44 жени, додека од Босна и Херцеговина 60 жени, покажуваат податоците на Косовскиот центар за безбедносни студии. Најпозната Албанка од Косово која се приклучила на ИД е Ќамиле Тахири која има 23 години. …

Прочитај Повеќе »

Кризата во „Агрокор“ ќе се одрази на вкупните економски резултати во Хрватска

agrokor

Кризата со „Агрокор“ може во голема мера да се одрази на резултатите на хрватските компании во оваа година, се предупредува во анализите на „Рајфајзен“. „Агрокор“ речиси преку ноќ од најголема приватна компанија стана проблем на хрватското и на регионалното стопанство, се оценува во новите анализи. Нивна оценка е дека позицијата …

Прочитај Повеќе »