сабота , 21 октомври 2017

Свет

Синот на Шешељ ќе биде нов пратеник во српскиот парламент

sesel

Александар Шешељ, син на лидерот на Српската радикална странка, Воислав Шешељ, следната недела ќе стане пратеник на оваа партија во српскиот парламент, пишуваат српските медиуми. Синот на Шешељ ќе го замени Милован Боиќ, кој си поднесе остава во парламентот. „Веднаш зад Боиќ на пратеничката листа е Александар Шешељ. Боиќ планира …

Прочитај Повеќе »

Лидерите на БРИКС го осудија севернокорејскиот нуклеарен тест

1 BRIKS

Лидерите на земјите од групата БРИКС силно го осудија нуклеарното тестирање на Северна Кореја и повикаа на директен дијалог за нуклеарниот проблем на корејскиот полуостров. Во заедничка декларација на членките на БРИСК,(Бразил, Кина, Русија, Индија и Јужна Африка) се искажува длабока загриженост за постојаните тензии околу севернокорејскиот нуклеарна програма. Лидерите …

Прочитај Повеќе »

Швајцарија се нуди за посредник околу Северна Кореја

svajcarija

Неутрална Швајцарија е подготвена да помогне како посредник во решавањето на севернокорејската криза, како и за организирање министерски состаноци како домаќин, рече денеска швајцарскиот претседател Дорис Лојтар. Таа рече дека швајцарските војници се во демаркациона зона меѓу Јужна и Северна Кореја и дека Швајцарија има долгогодишна  традиција на неутралност на …

Прочитај Повеќе »

Кина ја предупреди Северна Кореја да не истрелува нова ракета

1 kina(4)

Кина ја предупреди Северна Кореја да не продолжува со своите планови за лансирање на уште една балистичка ракета, тврдејќи дека тоа ќе ги зголеми тензиите. Портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи, Генг Шуанг изјави денеска на прес-конференција дека на Пјонгјанг „мора да му биде многу јасно“ дека резолуциите на …

Прочитај Повеќе »

Хрватска воведува бесплатни овошни оброци во училиштата

ovoshje

Како што велат од хрватското Министерство за образование, оброците се воведуваат поради подигање на свеста за здравата исхрана и зголемување на консумирањето свежо овошје и зеленчук, како и млеко и млечни производи, пренесува „Н1“. За спроведување на овој проект обезбедени се повеќе од 3 милиони евра за на училиштата да …

Прочитај Повеќе »

На американскиот пазар цените на нафтата падна, на лондонскиот пораснаа

nafta-sun-540x320

На лондонскиот пазар цената на нафтата изминатата седмица благо порасна, а на американскиот падна додека вложувачите го следеа развојот на ситуацијата кога ураганот Харви ја разора со нафта богатата американска сојузна држава Тексас. На лондонскиот пазар цената на барелот сурова нафта минатата седмица порасна 0,6 отсто, на 52,75 долара, а …

Прочитај Повеќе »

Штрајк на вработените во Мекдоналдс во Велика Британија

mekdonalds-strajk

Синџирот ресторани за брза храна „Мекдоналдс“ се соочува со првиот штрајк на вработените во Велика Британија. На две локации вработените престанаа со работа поради договорите за работа без утврдена саатница и лошите работни услови. Вработените во Кембриџ и во Крејфорд, во југоисточниот дел на Лондон, на полноќ почнаа 24-часовен штрајк. Синдикатот …

Прочитај Повеќе »